Türkiye’de telekomünikasyon hakettiği yere geliyor

Böyle söyleyince vergiler düşüyor, yatırımlar artıyor, kendi ürün ve hizmetlerimizi kendimiz üretiyoruz gibi birçok önemli anlam çıkarmak mümkün. Ama bunların hiçbiri değil, daha önemli bir haberimiz var sizlere: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ankara’da daha teknolojik ve şahane binasına taşınıyor. Türkiye’de telekomünikasyon bu sayede hakettiği yere gelecek. Binada nesillerden boyu sevilerek oynanan, onsuz güne başlamakta zorlandığımız ata sporumuz squash için de bir salon tasarlanmış.

Hem de nasıl hakettiği yer: Uzay üssünü andıran modern bir hizmet binası… Eskişehir Yolu’na 16 kat yapılandırılacak akıllı binada, Bilişim Müzesi ve Bilişim Kütüphanesi de yer alacak. Yeşil binada çift cephe sistemi ile ısı kaybı en aza indirilecek. Akustik özelliği ile de dışarıdaki gürültü bina içinde duyulmayacak.

Teknoloji ürünü ve modern çizgilerle inşa edilecek bina geçmişle geleceği de buluşturarak aynı zamanda Osmanlı mimarisinin de izlerini taşıyacak. Binanın girişi Osmanlı mimarisinin önemli unsurlarından, ‘Taç Kapı’ ve ‘Avlu’ yapılarını içerecek. Avlunun ortasında ise endemik bitki türlerini içeren ‘Botanik Bahçe’ yer alacak. Ankara’da iç mekan koşullarında yaşayabilecek bitkiler Botanik Bahçe’de sergilenecek. Yapıda her birimin ulaşabileceği bir de çatı bahçesi planlandı. BTK’nın ihtiyaç duyacağı açık hava aktivitelerinin tamamı bu bahçede karşılanabilecek. BTK binasında yer alacak Kültür Merkezi’nde ise bölünebilir bin kişilik bir salon ile 500 kişilik sıralı sisteme sahip iki ayrı salon yer alacak. Salonlar geniş fuayelere, sahne arkası hazırlık mekanlarına ve tam donanımlı sahne projeksiyon, ses, ışık, simültane tercüme donatılarına sahip olacak. 2 büyük salona ilave olarak seminer salonları da yapılacak. Çatı bahçesiyle bağlantılı olarak tasarlanan salonlarda ihtiyaç duyulduğu zaman açılış ve davet gibi organizasyonlar da yapılabilecek.

BTK binasında personelin daha rahat ve geniş ortamlarda çalışması için en az 8 metrekarelik çalışma alanı ayrılıyor. İhtiyaca göre personelin tek başına ya da ikili gruplar halinde çalışmasına olanak sağlanabilecek. Her birim için 2 toplantı odası olacak binada ayrıca her birim için 2 dokümantasyon odası da olacak. Projede personelin sportif faaliyetler yapabilmeleri için spor merkezide bulunuyor. Spor merkezinde basketbol, voleybol ve tenis için çok amaçlı kapalı spor salonu, halı saha, fitnes salonları, squash kortu da yer alacak.