internet kafeBalıkesir Valiliği yoğun şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı gibi temalar içerdiği öne sürülen 6 bilgisayar oyununun internet kafelerde oynatılmasını yasakladı.

Valilik, bilgisayar oyunlarının incelenip değerlendirilmesi amacıylaakademisyenlerden ve uzmanlardım oluşan bir komisyon kurdu. Komisyon 56 bilgisayar ve demoları inceleyerek Grand Theft Auto (GTA), Hitman, Bloodrayne, Battlefield Vietnam, The Godfather 1-2, Metin 2 adlı oyunların internet kafelerde oynatılmasının sakıncalı olacağmı belirten bir rapor hazırlayıp valilik makamına sundu. Sadece 18 yaş üstü için uygun bulunan bu oyunların internet kafelerde oynatılmamasını kararlaştıran valilik, oyun yasağını kafe sahiplerine yazıyla duyurdu.İnternet sitelerinin bu karar sonrası bu oyunları sildiği belirtildi.

Ben buradan Balıkesir Valiliği’nin oyunlar konusunda Türkiye’nin 81 valiliğinden daha hassas olduğunu anlıyorum. Ama bu nafile çabayı neden yürütmüş onu anlayamıyorum. Çünkü her oyunun zaten yaş kısıtlaması var. Mesela Grand Theft Auto’nun yaş Rating’i M olarak gösterilmiş. Bu da 17 yaşının üstündekiler tarafından oynanabileceğini anlatıyor bize.

Keza Hitman, Battlefield oyunlarının büyük bir bölümü, Godfather II de öyle. Buradan anladığım bir diğer şey, valiliğimizin oldukça çok kaynağı var ve böylesi tuhaf konularda araştırma yapabilecek yeterliliğe sahip. Bunun nesi tuhaf demeyin. Mesela internet kafelerde uyuşturucu kullanmak konusunda uzman toplayıp “burada uyuşturucu kullanmak yasaklandı” kararı alabilirler miydi? E zaten yasak derdik değil mi? İşte bu oyunları da küçük yaşlara oynatmak zaten yasak. Ne farkı var?

Detaylı aramaları ESRB adresinden yapabilirsiniz. Öyle 50 kişilik bilirkişi takımı kurmanıza filan gerek yok sayın valim…

Son bir konu: 2008 yılında yapılmış internet kafeler yönetmeliğine göre bu alanlarda zaten oyun aleti bulunamıyor, bu kurumlar içinde bu oyunları oynatmak çok keskin şartlara bağlı.

Ah valim…