Türkler Barselona’yı fethetti

Tüm GSM dünyasının bir araya gelip nabzının aynı ritmde attığı GSMA Kongresi, yine bir sevgililer gününde Barselona’da başladı. Dünyanın önde gelen şirketleri, donanımcıları ve yazılımcıları bir araya getiren kongrede Türkler artık sadece burada geleceğin teknolojilerini görmek için değil bizzat onları yaratıp satmak için Barselona’ya geliyor. İşte bu şirketlerden birkaçının minik hikayeleri:

Defne Bilgi İşlem Satış ve Pazarlama Direktörü Ekrem Duygu, 5 senedir GSMA Mobil Kongresi’ne katıldıklarını belirterek, 2011’de gelirlerinde, ağırlıklı olarak yurt dışından kaynaklanacak yüzde 50’lik artış hedeflediklerini söyledi. Duygu, 5 senedir kongrede stant açtıklarını, stant ziyaretlerinin büyük oranda işe dönüştüğünü,geçen yıllarda Sri Lanka, Tacikistan, Pakistan, Hindistan, Bangladeş gibi ülkelerle iş bağlantıları gerçekleştirdiklerini, böylece önce sadece Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine yönelik olan pazar hedeflerini Kuzey ve Güney Afrika ile Asya-Pasifik bölgesine genişlettiklerini söyledi.

Turkcell’in iştiraklerinden Hobim Bilgi İşlem Hizmetleri A.Ş. kongrede SIM kart ve kimlik kartlarıyla ilgili yeni ürünlerini tanıttı. Ürettiği kartların yüzde 25’ini 20 ülkeye ihraç eden Hobim, ihracattan yıllık 15 milyon dolar gelir elde ediyor. Hobim Pazarlama Müdürü Tolga Kışlal, geçen yıl da katıldıkları MWC-Mobil Dünya Kongresi sayesinde Fas ve Moritanya’ya ihracat yaptıklarını, bu yıl ise fuarda kuracakları yeni işbirlikleri ile 3-4 milyon dolarlık iş hacmi yakalamayı hedeflediklerini kaydetti.

Teknik bilgi sahibi olmadan mobil uygulama geliştirme imkanı sunan Phonsai ürünüyle fuarda yer alan Bircom standı, yatırım maliyeti olmadan hızlı ürün geliştirme imkanı sunan bu platformla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. GSMA Mobil Dünya Kongresi’nin ardından Türkiye dışında 8-10 ülkeye de bu ürünü ulaştırmayı hedefleyen Bircom, satışın yanı sıra birlikte Ar-Ge çalışmaları yapma konusunda da işbirliklerine açık bulunuyor.

Fuarda yer alan diğer Türkiye merkezli şirket olan Argela’nın standında da baz istasyonuna ihtiyaç duymadan ev içi ve dışında kapsama alanı yaratan Femtocell ürünü en çok ilgiyi çekiyor.