Turknet – TTnet – yalın ADSL fiyat karşılaştırması

Bilindiği gibi yalın ADSL kavramı bundan iki sene önce ağırlığını hissettirmeye başladı. Telefon hattını istemeyenlere sadece internet için daha düşük bir sabit ücretle internet verilmesini kapsayacaktı. Türk Telekom ve BTK arasında yapılan hesapların ardından bunun aslında daha ucuz bir sabit ücret yaratmayacağı karara bağlandı. Hele kimi internet kullanıcılarının sandığı gibi telefon konuşma ücreti yoksa sabit ücret de yok tam bir hayal oldu.

Yalın ADSL ile paket satmak uzun süre sadece TTnet’e kısmet oldu. Ardından Turknet yalın ADSL tarifeleri hazırladığını duyurdu. Turknet yalın ADSL ile internet kullanımının sade ve hesaplı bir hale dönüştürdüğünü söylüyor. Çünkü bu hizmet sayesinde tüketiciler sadece zorunda kaldıkları için bağlattıkları sabit telefon hattı için ayrı bir fatura ve vergiler dahil aylık 20 TL’yi bulan sabit telefon ücreti ödeme zorunluluğundan kurtuluyor.

Yalın ADSL kullanmak isteyenler www.sadeceinternet.com adresine girerek ya daveya 4448866 numaralı Çağrı Merkezini arayarak başvuru yapabiliyor. Ama unutulmaması gereken nokta, abonelerin taleplerinin yazılı olarak TurkNet’e ulaşmasından sonraki 10 iş günü içerisinde onay süreci olumlu sonuçlanan başvurular için Sadece internet hizmeti başlamış oluyor. Yani ister istemez hemen bitecek bir iş değil bu. Evrak alışverişi var. Kullanıcının bu esnada bir sabit telefon hattı varsa bunu iptal ettirme zahmetine girmesine gerek kalmıyor. Çünkü yazılı onay karşılığında bu işlemi TurkNet üstleniyor. Böylece telefonsuz internet kullanmak isteyenler bürokratik işlemlerle uğraşma zahmetine katlanmıyor. Türk Telekom’un koyduğu 8,13 TL’lik (vergiler hariç) “Erişim Ücreti” de hizmet bedelinin içerisinde yer alıyor ve kullanıcı bunu ayrıca ödeme yükümlülüğüne sahip olmuyor. Ayrıca, Türkiye’nin en güçlü bağımsız telekom operatörü olan TurkNet’ten ADSL hizmeti almak isteyen tüketiciler, piyasanın en düşük aktivasyon ücretini ödeme avantajından da yararlanıyorlar.

Turknet basın bülteninde fiyatlar sadece indirimli halleriyle verilmişti, biz buna iki sene sonunda ne kadara malolacağını ekledik ve size sunuyoruz…

HIZ
KOTA
TAAHHÜT
İNDİRİM SÜRESİ
İNDİRİMLİ TARİFE
1 Mb
4 GB
24 ay
6 ay
19,99 TL
8 Mb’e kadar
4 GB
24 ay
6 ay
19,99 TL
8 Mb’e kadar
6 GB
24 ay
6 ay
19,99 TL
2 Mb
Sınırsız
24 ay
8 ay
54,99 TL
4 Mb
Sınırsız
24 ay
8 ay
64,99 TL
8 Mb’e kadar
Kotasız
24 ay
8 ay
34,99 TL
8 Mb’e kadar
Kotasız XL
24 ay
8 ay
60,99 TL
8 Mb
Sınırsız
24 ay
8 ay
74,99 TL

 

Bu tarifelere sadece 24 ay Turknet’te kalma şartıyla ulaşabiliyorsunuz. Eğer zamanınız dolmadan cayarsanız 150 TL cayma bedeli var. Bu biraz tuhaf çünkü 24 ay verdiğiniz kalma taahhüdü için sadece ilk 6 ay 18 TL civarında. Yani 108 TL indirim alıp 150 TL ceza ödeme riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Aynı fiyat karmaşası ters yönden kotasız XL paketinde de var: 8 ay 38 TL indirim alıyorsunuz ki bu 308 TL yapıyor, cayarsanız sadece 150 TL ödüyorsunuz.

Gelelim toplam sahip olma bedeline: 1 megabit 4 GB kotalı internet için = (27 TL aktivasyon) + (indirimli tarife 20 X 6) + (indirimsiz tarife 18 X 38) = 34.6 TL aylık ücret yapıyor. Eğer gelen bültenden yanlış anlamadıysak tüm ücretler bu kadar.

Gelin bir de TTnet yalın ADSL net6 paketi ile Turknet muadilini karşılaştıralım:

Turknetin toplam sahip olma maliyeti: (27 TL aktivasyon) + (indirimli tarife 20 X 6) + (indirimsiz tarife 18 X 42) = 37.6 TL

TTnet için: 8 TL geçiş ücretini 12 aya yaydığınızda çok bir şey farketmiyor, 12 ay taahhütlü kampanyalı fiyat fiyat vergiler dahil 39 TL… Ama bu kampanyayla birlikte bir de ücretsiz 125 TL’lik modem veriliyor ki öyle bakıldığında hizmet yaklaşık 29 TL’ye geliyor.

Gelelim yalın olmayan paketlere… Eğer bu paketlerden birini seçecek olursanız aylık sabit ücret olarak ortalama 15 TL ödeyecek, ayda 32 TL de ADSL ücreti vereceksiniz. Bağlantınız 47 TL’ye gelecek. TTnet fiyatlarıyla ayda 8 TL zarar anlamına geliyor bu eğer evde telefon kullanmak istemiyorsanız…