Akbank bir sosyal medya bülteni gönderdi: Müşterilerinin yaşamlarını kolaylaştırmak için sektöre öncü uygulama ve hizmetler geliştiren Akbank, teknolojik gelişmelerin yanı sıra, sosyal medyayı da en etkin şekilde kullanıyormuş. Akbank hızla artan internet kullanımı ve buna bağlı olarak sosyal medya kullanımının yaşamın her alanına girmesinden hareketle müşteri hizmetlerine bir kapı da bu alanda açıyormuş. Sosyal medyada uzun zamandır 16 hesap üzerinden müşterileri ile iletişimde olan Akbank, müşterisinin olduğu her yerde onlara en mükemmel bankacılık deneyimini yaşatmak için, Twitter üzerinden bu iletişimi7/24 sürdürüyormuş. Hizmetlerini Twitter hesaplarıyla müşterilerinin bulunduğu yere götüren Akbank, aynı kanallar üzerinden öneri ve şikayetlere de kulak veriyormuş.

Yapmayın bunu. Sosyal medya bir takım şeyleri hallettikten sonra üstüne gidilmesi gereken bir alan. Akbank üstüne düşen hr şeyi halletti mi? Hayır. Hemen örneklerle anlatalım: Akbank’ı ararsınız. Müşteri hizmetleri sizi temlefonunuzdan tanır. Ama karşınıza bir müyteri temsilcisi çıkarmak için mutlaka müşteri numaranızı ya da kredi kartınızı vermek zorundasınız. Çünkü onlar daha az insana hizmet vermek için işi yokuşa sürerler.

Peki üşenmeyip hesap numaramı bulsam ve tekrar arasam ne olacak?Onlara diyeceğim ki hani bana verdiğiniz bir söz vardı… Erkek sözü… Hani şubenizden internet bankacılığı şifresi alırken benden telefon numaramı istediniz… Hani ben size reklam gönderirsiniz o yüzden vermek istemiyorum dedim. Hani siz aa ne demek hayatta göndermeyiz dediniz. Hatta telefonumu vermezsem beni bankanıza almamakla tehdit ettiniz üstü kapalı. Haftada üç tane SMS gönderiyorsunuz hala.

Yani müşteriye yakın olmaya doğru giden yolda, sosyal medya durağından önce yapacak çok işiniz var daha. Önce doğruyu söylemek, müşteriyi şahsi menfaatlerinden çok düşünmek gerekiyor. Sonra sosyal medyanızı beraberce ayağa kaldırırız.