Uğur Dündar, Çin’deki Apple Fabrikasına Gitse…

Çinli çevreciler Apple’ı ifşa etti, ortalık karıştı. İddialara göre Apple’ın Çin’deki fabrikalarının çalışma koşulları içler acısı durumda. Hatırlanacağı üzere firmanın Çin fabrikalarında çalışan iki kişi kendisini öldürmüştü ve geçtiğimiz yılın en büyük olayları arasında yerini almıştı.

Buradaki fabrikalar aslında doğrudan Apple’ın değil. Arada değişik aracı kurumlar gereken kısımları üretiyor ve daha sonra birleştiriyor. Bu firmaların adı ve yerleri ise Apple tarafından bir sır gibi saklanıyor. Dolayısıyla ortada doğrudan Apple’ı bağlayan bir durum yok gibi gözüküyor. Ancak Çin pazarında var olmak için çabalayan firmaya yöneltilen suçlamalar oldukça ağır. Çevreci örgütler, kimyasal malzemelerden ekranlara kadar değişik ortamlarda üretim yapan bu fabrikaların da aslında Apple’ın sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Çin’deki firma sözcüleri ise doğrudan konuya cevap vermezken, “Sosyal sorumluluk anlamında en büyük özeni gösteren firmaların başında geliyoruz” açıklamasına yer verildi. Görünen o ki ilerki günlerde bu konu daha çok konuşulacak.