Devlet mobil numaraların taşınması için ortalığı birbirine kattı. Bunun için 3G ihaleleri ertelendi, bunun için milyonlarca TL cezalar kesildi. Bittikten sonra günlük bazda ortaya çıkan yetkililer aman da aman ne güzel taşıttık on milyonlarca insan numarasını oradan buraya taşıdı da rekabet oldu dediler. On milyonlarca insan numarasını oradan buraya milyonlarca defa taşıdı da ne oldu? Pazarın tamamına etki eden bir yüzdesel değişiklik görünmüyor. Yandım bittim diyen bir GSM firması yok.

Aynı şey, aynı şartlar altında sobit numaraların taşınması için de uygulandı. Devlet ve regülatörlerimiz hatırlamaz ama sizlerden hatırlayanlar olacaktır aslında rekabetin daha az yaşandığı pazar mobil değil sabit pazardı. Bunun için Helal olsun bak devletimize oraya da elini attı dedik ama bildiğiniz boşylukla karşılaştık. Devletimiz her nasılsa sabit pazarı zerre kadar umursamamış, orada taşınması gereken numaraları numaradan saymamıştı. Bu işte bir munara vardı ama o numara taşınmamıştı işte.

Superonline geçtiğimiz günlerde bir bülten geçti ki içler acısı: Sabit hatlarda numara taşınabilirliğinin 3. yılında Turkcell Superonline yine liderliğini koruyormuş ve numara taşıma uygulamasının başladığı 10 Eylül 2009’dan bu yılın Ağustos ayı sonuna kadar yaklaşık 185 bin numara taşımış. Bu noktada sonradan gelen bilgiye baktığımızda durumun ne kadar zavallı olduğunu anlamak mümkün: 3 senede taşınan 185 bin numara toplam taşınan numaraların yüzde 80’i.

BTK bir internet sitesi açmış ve taşınan numaraların kaç olduğunu burada yazıyor. Buna göre sabitte son dakika bilgisi olarak söyleyelim yaklaşık 270 bin numara taşınmış. Mobilde ise 47.6 milyona yakın numaranın taşındığı gözleniyor. Taşınan her sabit numara için 176 mobil numara taşınmış. Kendi ilüzyonlarında kaybolmuş yetkililer bir türlü rekabet getiremedikleri bu pazarın “taşınmazlarını” nasıl anlatırlar bilmem…  Ama genelde anlatmak yerine konu hakkında hiç konuşmayıp 47 buçuk milyonla ne kadar güzel işler başardıklarını dile getirirler.

Ama kim ne derse desin veya kim ne demezse demesin, bu yaşanan sefalet, pazar regülatörlerinin ayıbıdır. Herkesin bir alacak verecek mevzuu olduğu için söyleyemez. Biz söyleyelim, tarihe not düşelim.

Şimdi rakamlara bir daha baktım da… Gerçekten insanın yüzü kızarmadan üstünden konuşabileceği bir durum yok ortada.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.