Umut Oran tehdit edilince anladıklarımız

umut_oran

İnternet ortamında sansür yoktur… Bu cümle sık sık siyasiler tarafından kuruluyor. ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu giderek ayak altımızdan paçalarımıza doğru sıvaşan pislik sayesinde görür olduk. Arzu ederseniz gördüğümüz pisliklerin, dile getirilmesi gerekirken boğuntuya getirilen hataların bir listesini yine hep beraber yapalım:

  1. Meclisin internet sitesinde bulunan bir dokümanı kişisel bir internet sitesinde bulunduğu için yasaklayamazsınız. Gerçekten çok gözü dönmüş olmak lazım bunun için.
  2. Mahkeme kararları insanları geri zekalı yerine koyuyor. Bunun yapılmaması için kararların daha açık ve net bir biçimde tüm dünyaya, özellikle de internet sitesi sahiplerine gönderilmesi lazım. Mesela Vagus.TV kapatma kararını bulabilmek için sitenin sahipleri maymun oldu. Şimdi koskoca partinin başkan yardımcısı kapatılma sebeplerine ve bunu kimin gündeme getirdiğine ulaşamıyor. Eğer bir site kapatılsın diyen insan gerçekten temiz kalpli ve demokrat biriyse delikanlı gibi sebebini ve adını koyar. Öteki türlü karanlıkta yaşayan sinsi çakal olmaktan öteye geçemez.
  3. Umut Oran iki kez tufaya düşmüş basına yaptığı açıklamada: Kimse sitemde koyduğum haberin altına yorum yapmamış ki niye kapatıyorsunuz diyor. Yorum olsa ne olacak ki? Yapmayın sayın Oran…
  4. Umut Oran’ın düştüğü ikinci yanlış ise TİB’den yakınması… TİB ne yapacak ki? O sadece size kararı gönderen bir kurum. O kararı alan mahkemedekileri ve o mahkemeleri o hale getirenleri eleştirmek lazım. Düzgün bir sırayla gittiğimizde TİB’i eleştirmek için gelecek yüzyılı beklemek gerekebilir.
  5. Bu arda alınan karar halen mecliste tartışılmayı bekleyen kötülüklerle değil, 2007 yılında başlatılan kötü kanunla Oran’a gönderildi. Bir de yeni kanun çıkınca görün siz olacaklar: TİB başkanı kimseye sormadan çat diye kapatacak, sonra Umut Oran meclise gidip vekillik mi yapsın yoksa mahkemeden sitesini açtırmaya mı çalışsın… Göreceğiz.
  6. Mahkeme bu kararı kim gönderdiğini bilmiyor mu? Mahkemedekiler bu kararın gereksizliğini anlamıyorlar mı? Elbette bu iki sorunun da cevabı evet. Ama hükümet karşıt görüşü o kadar cadı avına çvirdi ki insanlar hukuk ya da mantık değil, sadece hükümetin çıkarlarını koruyorlar.