Vodafone da 4 buçuk olmayacağını bildiğinden…

Vodafone_T__rkiye_CEO___su_G__khan_______t

Hep 4 buçuk G diyenlerle dalga geçiyor ve Türkçe’de 4 nokta 5 diye bir şeyin olmadığını söylüyordum… Şirketlerin hiçbiriyle birebir sohbetlerimizde olur mu öyle şey demedi… Yani onlar da biliyorlar olmayacağını. Turkcell o yüzden 4’ten beşe doğru giden bir logo yaptı. Vodafone da… O da 4 buçuk G’yi 4 Bucak G haline getirdi işte. Bu da onun haberi.

Vodafone metnindeki 4.5G ibarelerine (garabetine) dokunmuyorum.

Vodafone, 1 Nisan’da hizmete girecek 4.5G teknolojisi öncesinde kullanıcılara bu teknolojiyi yakından tanıtmak ve bire bir deneyimletmek amacıyla Türkiye’yi dolaşacak. Türkiye’nin dört bucağını 4.5G ile tanıştırmak üzere İstanbul’dan yola çıkan “4bucakG” isimli TIR’daki özel teknoloji kurulumu sayesinde ve alınan izinler kapsamında tüketiciler 4.5G hızını deneyebilecek. Böylece Vodafone “4bucakG” TIR’ı, kullanıcıların 1 Nisan’dan önce 4.5G hızını deneyimleyebilecekleri ilk ve tek yer olacak. İstanbul’dan yola çıkan Vodafone “4bucakG” TIR’ı ilk olarak İzmir’e gidecek. Vodafone, 4.5G için düzenlediği Türkiye turuyla Nisan sonuna kadar 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.

4.5G teknolojisini Türkiye’nin dijital tarihinde bir dönüm noktası olarak değerlendirdiklerini, hem sektörün hem de ülkemizin 4.5G ile mobil iletişimde çağ atlayacağını belirten Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, şunları söyledi:

“Kullanıcılar, 1 Nisan itibariyle akıllı telefonlarında 4.5G sinyalini gördüklerinde, eskiye göre daha hızlı, yaygın ve kapasiteli bir internet deneyimi yaşayacaklar. Bu teknolojiyle 3G’nin en az 10 katı hızlara ulaşacağız. Şu anda 100 milisaniye civarında olan gecikme süresi 4.5G teknolojisiyle yaklaşık 10 milisaniyeye düşecek. Bu yüksek veri hızları ve düşük gecikme süreleri sayesinde bilgiye erişimimiz hızlanacak. Vodafone olarak, 4G ve üstü teknolojilerde dünyada en çok ülkede tecrübesi ve altyapısı olan operatörüz. Halihazırda 19 ülkede 4G, 5 kıtada ve 15 ülkede ise 4.5G hizmeti veriyoruz. Şimdi 4.5G teknolojisindeki bu global deneyimimizi Türkiye’ye taşıyarak 81 ilimizde en ücra köşeye kadar en iyi hizmeti vermeyi ve herkesi 4.5G teknolojisi ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Bu hedefle özel teknolojiler kullanarak tasarladığımız ‘4bucakG’ isimli TIR ile Türkiye’yi dolaşarak kullanıcılarımıza 4.5G teknolojisini yakından tanıma ve bire bir deneyimleme imkânı sunacağız. 1 Nisan itibariyle de tüketicilerimize en hızlı, kapasiteli ve yaygın mobil interneti sağlayacağız. Dijital Dönüşüm’ün Türkiye’nin tamamını kapsaması ve herkesin bir an önce dijitalleşmeyle tanışması bakımından 4.5G teknolojisinin tarihi bir eşik olduğuna inanıyoruz.”