Vodafone kadına teknoloji penceresinden baktı

Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve KAGİDER ile birlikte, Teknolojide Kadın Hareketi Programı’nı hayata geçiriyor. Türkiye Vodafone Vakfı’nın davetiyle İstanbul’a gelen, insan ve kadın hakları alanında önde gelen küresel fikir liderlerinden Cherie Blair, üç sivil toplum kuruluşunun gerçekleştirdiği protokol imza töreninde hazır bulundu.

İmza töreninde bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen üç sivil toplum örgütü bu projeyle mobil iletişim imkanlarını kadınların hizmetine sunmak için güçlerini birleştiriyor. Türkiye’deki kadınlara iletişim teknolojilerini sunarak onların sosyal ve ekonomik hayata kazandırılması amacını güden program, Cherie Blair Vakfı ve Dünya GSM Birliği Kalkınma Fonu tarafından küresel ölçekte yürütülen mWomen Programı’nın Türkiye ayağını teşkil ediyor.

Küresel düzeyde yürütülen mWomen Programı’nın Türkiye ayağını oluşturacak Teknolojide Kadın Hareketi Programı , 4 fazdan oluşacak:

  1. Türkiye’deki kadınların teknoloji kullanım alışkanlık ve ihtiyaçlarının tespiti, çözüm önerilerinin oluşturulması için gerekli saha araştırmalarının yapılması;
  2. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda kadınlara iletişim teknolojisi eğitimleri
  3. verilmesi;
  4. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadınlara mentorluk ve rehberlik hizmetlerinin sunulması;Teknolojiyi en yenilikçi ve en verimli şekilde kullanarak iş kurmayı ve işini geliştirmeyi başaran kadınların ödüllendirilmesi.

Şahsi görüş köşesi

Kadınlara yapılan her şey güzeldir. Ekonomik hayata katılmaları için elimizden gelen her şeyi hem şirketler hem de bireyler olarak yapmamız lazım. Ama Türkiye gibi kadın sorunlarının çok farklı bir yelpazede ele alınması gereken ülkede mWomen kelimesini kullanmak bile abesle iştigaldir. KAGİDER kadınların ekonomik hayata katılması konusunda zaten çok önemli işler yapan bir kurumken kerameti kendinden menkul farklı kurumlara gerek olmadığını düşünüyorum. Zira kadınların mutlaka bilişimle kalkınması gerekmiyor. Konuya bu bakış açısıyla yaklaştığımızda Turkcell’in Kardelen okuturken teknolojik bir okul bitirmesi şartını getirmesi gibi saçma sapan bir yere geliriz…

Bir de… Semra Özal, Nazmiye Demirel ve Emine Erdoğan ne kadar fikir lideriyse Cherie Blair de o kadar fikir lideridir. Bazı şeyleri pek abartmamak lazım.

Bunlar yazıdan ve kaynağı olan bültenden bağımsız şahsi görüşlerimdir.