Yahoo’nun ortakları Yahoo’yu icat eden adamı artık istemiyor

Yahoo’nun ortakları Yahoo’yu icat eden adamı artık istemiyor

Yahoo! hissedarı Daniel Loeb, kurucularından Jerry Yang’e karşı kılıç kuşanmış durumda. Şirketin son dönemdeki başarısız seyrinden büyük ölçüde sorumlu tuttuğu Yang’e kapıyı gösteren ve bu konuda çok da haksız görünmeyen Loeb, yüzde 5,23’lük pay ile şirketin ikinci büyük hissedarı konumundaki Third Point şirketinin sahibi.

Şirketin, Google’ın online arama motoru arenasındaki kuvvetli hakimiyetinden sonra eski ihtişamını yitirmesi konusunda Loeb, Yang’i hedef alıyor. Ayrıca Loeb yatırımcıları, şirketin gün geçtikçe değer kaybeden hisselerinin yeniden değer kazanması için yönetim kadrosundaki iki koltuğun değişmesi konusunda ikna edeceğe benziyor.

Yahoo’nun 2008’de Microsoft’a satışını engelleyen Yang’in başarısızlığının yatırımcıların çıkarlarına hizmet edemeyen bir yönetim üyesi olduğunun göstergesi olduğu belirtildi. Loeb, Mr. Yang’in satıcı mı yoksa alıcı konumunda mı bulunduğuna tam olarak açıklık getiriemediğine değinirken her iki görevin bir arada yürütülemeyeceğini belirtti.

Şirketten gelen açıklamada ise, Yahoo’nun yönetim kurulunun fikrinin, şirketin hissedarlarının en iyisine hizmet etmeye yönelik olduğu ve olmayı sürdüreceği yolunda olduğu belirtildi.

Yahoo’nun açıklamasına göre Yang ve diğer yönetim kurulu üyeleri, şu sıralar “stratejik değerlendirme süreci” ile şirketin gidişatını belirlemeye çalışıyor. Yoğun bir değerlendirme ve uygulamaya alma döneminde bulunulduğuna değinen şirket, şu sıralar Eylül ayında apar topar gönderilen CEO Carol Bartz’ın yerini doldurmaya çalışıyor.

Loeb, Bartz’ın gidişinden sonra süregelen dönemde geniş kapsamlı değişikliklerin yapıldığına değindi. Microsoft ile başarılı şekilde yürütülemeyen satış süreci ve arama motoru anlaşması, şirkete uyum sağlayamayan ve tutunamayan CEO tercihleri ve yakın zamandaki Alipay felaketi ile şu andaki yönetimin son derece yanlış ve başarısız kararlar aldığı ortada.

Tüm bu kararların tüm yatırımcıları etkileyen sonuçlarının altını çizen Loeb’in geçen hafta borsaya başvurması şirketin hisse senetlerini 15,2 dolardan 20 dolara artırdı bile.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş