CIA sosyal medyayı ninja kütüphanecilerle kontrol edecek

Sosyal medyanın gücü arttıkça CIA yetkilileri de dünyadan gelen seslere kulak kabartıyor. Ninja Kütüphaneciler adı verilen analistlerin yaptıkları ise Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarının yanı sıra, bloglar, TV kanalları, yerel radyo istasyonları, internet chat odaları gibi yerlerde konuşulanları toplamak. İnsanların ne hakkında ve neler konuştuklarını Beyaz Saray’a rapor eden ninjalar Obama’yı güncel tutmak için elinden geleni yapıyor.

Ninja kütüphaneciler günde 5 milyon tweetin okunup içeriğin olumlu ya da olumsuz olduğuna dair ipucu veriyor. Ayrıca sivil halkın görüşlerinin toplanarak oluşturulan özet raporlar sayesinde Beyaz Saray, dünya halkının gündem konuları hakkında neler konuştuğunu yakınen takip edebiliyor.

Arapça’dan Mandarince’ye pek çok dilde konuşulan paylaşımların yerel dilde toplanıp belirli bir algoritma kullanılarak bu yazılar içerisinde yer alan belirli kelimelerin taranması ile yazıların teması ve içeriği belirleniyor. Böylece, o konuya ilişkin tanımlı kelimelerin olumlu ya da olumsuz kullanıldığına dair fikir edinilmesi sağlanıyor. Türkiye’de de bulunan bu sistem genellikle siyasi ve toplumsal gündem içerikli TV programlarında kullanılıyor.

Mısır’daki ayaklanmanın yaklaştığını sosyal medyadaki yazışma ve paylaşımlardan öngördüklerini belirten Open Source Center (Açık Kaynak Merkezi) direktörü Doug Naquin, sosyal medyanın Mısır gibi yerlerde oyunun kurallarını değiştiren önemli bir etken olduğunu belirtti.

Obama’ya günlük rapor veren merkezin önceliği Obama ve kurmaylarından gelen sorulara yanıt bulmaya yönelik. OSC’nin odak alanının yabancı ülkeler olduğunu belirten Naquin ilgili dilleri bilen kişileri seçerek analizlerini ana dil üzerinden daha sağlıklı olarak yapabildiklerini belirtti. Böylece tweetlerin tam olarak hangi koordinasyondan geldiği her zaman tam olarak tespit edilemediği için tweetin yazıldığı dilden daha jenerik bir sonuç çıkartılabiliyor.

Pakistan’ın Bin Laden’e düzenlenen baskında Çin’den aldığı desteğin sonrası Ortadoğu’daki konular ile ilgili konuşan Obama’ya 24 saat içinde Türkiye, Mısır, Yemen, Cezayir, İran Körfezi ve İsrail’den gelen tepkiler de bu şekilde ‘ninjalar’ tarafından yakından takip edildi.

Naquin’e göre sosyal medyanın bir sonraki adımında tartışmalar, paylaşımlar Taliban’ın yaptığı gibi kullanıcılar arası cep telefonu ağlarında kapalı gruplar arasında yapılacak. Ancak bu durum ninjaların çok hoşuna gitmeyecektir. Bu yeni kapalı sistem ile bu tip algoritmalar ile dünya gündeminin nabzını tutmak bu kadar kolay olmayacak. Ancak Amerikan istihabarat yetkililerinin yeni çözüm bulacaklarını düşünen Naquin, bu durumda yeni takip unsuru olarak teknik takip ve dinlemelerin artacağını belirtti.