Yapay zeka hayat hikayenizi yazsın mı?

Yapay zeka, hikayenizi anlatabilir mi? Autobiographer adlı girişimin arkasındaki fikir bu. Kullanıcıları hayatlarındaki olaylar ve bu olaylara dair hisleri hakkında anlamlı sohbetlere dahil eden bir yapay zeka uygulaması bu.

Bu girişim, AI’nin sanat, yazı ve diğer yaratıcı uğraşları değiştirebileceği fikrine karşı çıkan birçok tartışmanın yaşandığı bir zamanda hayata geçti. Ancak Autobiographer’ın durumunda, AI kullanıcının kendi hikayesini, kendi kelimeleriyle anlatmasına rehberlik ediyor. İstenirse bunu tek bir tuşla PDF dosyasına dönüştürebilir. AI burada bir yardımcı olarak çalışıyor, tek başına tüm hikayenin yaratıcısı değil.

Autobiographer’ın kurucu ortağı ve CEO’su Matt Bowman, uygulamayı çocuklarına anılarını bırakmanın bir yolu olarak görüyor. Facebook’ta çalışmadan önce, Bowman, Irak ve Afganistan’a konuşlandırıldığı Ordu Özel Kuvvetlerinde görev yapmış. Dünyaya bakışını şekillendiren kayıplar yaşamış: “Ordudaki arkadaşlarımla ilgili birçok harika hikayem var. Birçok komik olay, birçok benzersiz ve şaşırtıcı olay… Bunların birçoğunu en iyi arkadaşlarımın cenazelerinde duyduk. Şimdi, bunları çocuklarıma nasıl vereceğimi bulmak benim işim…”

Bowman, 2016 ve 2018 seçimleri boyunca Facebook’ta çalışmış olan James Barnes ile iş birliği yaptı. Barnes, Cambridge Analytica veri toplama skandalıyla ilgili sorunları fark eden ilk kişilerden biriymiş. Daha sonra Trump’a karşı mücadele etmek için bir Super PAC kurmak üzere Facebook’tan ayrılmış. OpenAI’nin GPT-3’üyle oynarken, yapay zekanın kendi hayatında yaşadığı olayları işlemesine yardımcı olabileceğini keşfetmiş.

Uygulamayı kullanmak için, Anthropic teknolojisi üzerine kurulmuş bir AI ajanı ile sohbetlere katılıyorsunuz. Bu uygulama sizi bir hikaye anlatmaya teşvik ediyor. Örneğin, ilk açılış sorusu size bir maceranızı anlatmanızı istiyor. Doğru veya yanlış bir cevap yok. Konuşmaya başlayabilir, duraklayabilir ve kayda devam edebilir ya da isterseniz başka bir soruya geçebilirsiniz.

Hatıralar, Autobiographer personelinin bile erişemediği, biyometrik olarak korunan, şifrelenmiş bir alanda saklanıyor.

Uygulama, konuları incelemenize, anılarınızı keşfetmenize ve nihayetinde bunları farklı türlerde düzyazıya dönüştürmenize olanak tanıyor. Autobiographer’ın yıllık maliyeti 199 dolar. Sizin anılarınızı yazmanıza yardımcı olabilecek bir hayalet yazardan daha ucuz. Ama aynı zamanda bazılarını caydıracak kadar da pahalı.

Autobiographer’ın arkasındaki şirket üç buçuk yıl önce kuruldu. Ancak birkaç kez yön değiştirdi. Bugün piyasaya sürülen uygulamanın en son sürümü bir yıl önce başlatıldı.

Autobiographer, çeşitli firmalardan 4 milyon dolar fonlandı.