Yatırım şirketi 20 milyon Euro dağıtmaya geliyor

Londra, İstanbul ve Antwerb’de ofisleri bulunan Avrupa merkezli yatırım şirketi Hummingbird Ventures, büyük bir pazar potansiyeline sahip olduğuna inandığı Türkiye’deki yatırımlarını hızlandırıyor. Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye’de kurulmuş yeni girişimlere yatırım yapan uluslararası şirketin Türkiye’deki projelere ayırdığı sermaye yaklaşık 20 milyon euro civarında. Bazı yeni girişimci adayları ile ön görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen Hummingbird Ventures’ın Yönetici Ortakları Barend van den Brande ve Frank Maene ile Ortağı Pamir Gelenbe, Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfusla girişimcilik anlamında önemli zenginliklere sahip olduğunu vurguladılar.

İnternet kullanım oranları ve ilginç teknoloji kullanım alışkanlıklarıyla Türkiye pazarını iki yıl önce izlemeye başladıklarını vurgulayan Pamir Gelenbe, bu nedenle İstanbul’da da bir ofis kurduklarını ve yaklaşık bir yıl önce de ilk yatırımlarını gerçekleştirerek bu pazarı yokladıklarını söyledi. Gelenbe sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa ve Orta Doğu pazarında çok önemli deneyimlere ve bilgiye sahibiz. Türkiye hiç bilmediğimiz bir pazardı, ancak iki yıl süren gözlemlerimiz ve yaptığımız ilk yatırımlar sonucu artık bu pazarı çok daha iyi tanıdığımıza inanıyoruz. 2011’de buradaki yatırımlarımızı artıracağız. Fırsat verilirse yaratıcı ve global boyutta projelerin Türkiye’den de çıkabileceğine inanıyoruz. Böyle projeleri olanlara destek olmak için buradayız. Bu yatırımlar sonunda Türkiye’den dünya çapında bir girişim, bir marka çıkartan şirket olmayı istiyoruz.”

Türk internet ve BT sektörünün dünya tarafından çok henüz çok iyi tanınmadığına da değinen Pamir Gelenbe, bu durumun 5 yıl içinde değişeceğini söyledi. Yabancı yatırımcıların Türkiye pazarına kaynak ayırabilmeleri için önce birkaç başarı örneği görmeleri gerektiğini belirten Gelenbe sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada yaptığımız yatırımlar şimdiden Avrupa’daki yatırım pazarında dikkatlerin Türkiye’ye bir kez daha çevrilmesine neden oldu. Bu nedenle 5 yıl içinde Türkiye’deki girişimlere melek ve risk sermayesi kuruluşları tarafından 500 milyon euro yatırım yapılmasını bekliyoruz.”

Hummingbird Ventures, yeni kurulmuş risk sermayesine yatırım yapan Türkiye’deki tek yatırım fonu olma özelliğine de sahip. Yatırım yaptıkları her şirkete girişimcilik alanında dünya çapında elde ettikleri know-how’ı da taşıdıklarını söyleyen Barend van den Brande; ”Yatırım yaptığımız girişimlerin pazardaki doğru şekilde büyüyebilmeleri ve değer kazanabilmeleri için onlara danışmanlık da yapıyoruz. Bilgi ve deneyimimizi girişimcilerimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şu ana dek yatırım yaptığımız Türkiye’deki girişimlere de aynı desteği vermiş bulunuyoruz. Hepsi de bu deneyimlerden faydalanma konusunda oldukça iştahlı. Yatırım yaptığımız girişim sayısı arttıkça Türkiye’de girişimcilik alanında önemli bir kültür değişimi gerçekleştirmiş de olacağız sanırım. Bu noktada global düşünmenin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu vizyonla yatırım yapıp danışmanlıklarını yürüttüğümüz Avrupa’daki şirketlerimizden bazılarının Sun Microsystems, Veritas/Symantec ve Terremark Worldwide gibi büyük şirketlere önemli bedellerle satmayı başardığımızı da belirteyim,” dedi.

Türkiye’deki risk sermayesi pazarına yeni bir vizyon kazandırması beklenen Hummingbird, şu ana dek Türkiye’nin lider sosyal oyun şirketi Peak Games, Türkiye’nin en büyük online çiçek tedarikçisi Çiçeksepeti.com ve dijital pazarlama alanında öncü uluslararası bir ajans olan Digitouch şirketlerine yatırım yapmış durumda. Yeni girişim adaylarıyla görüşmelerinin devam ettiğini belirten Frank Maene ise Türk girişimcisi kadar Türk yatırımcılarının da dünyaya göz diktiğine değinerek şu açıklamayı yaptı: ”Vizyonumuzu hep açık tutuyoruz. Yatırım yapacağımız girişimlerin global boyuta taşınabilecek projeler olması bizim için önemli bir tercih nedeni. Türkiye’ye ilk geldiğimizde yerel projeler çoğunluktaydı ve yatırım yapacak proje bulmakta zorlanıyorduk. Ancak son dönemde bu değişti. Türk girişimciler de artık globalleşebilecek projeler geliştirmeye çalışıyor. Bu da bizi çok heyecanlandırıyor. Ayrıca enteresan bir başka nokta da yine son dönemde önemli bir sermayesi olan ve dünya çapında işler yapmak isteyen Türk yatırımcılarının da bizimle görüşmeye başlaması. Türkiye’deki projelerimize katılarak deneyimlerimizden yararlanmak, sonra da Avrupa ve Orta Doğu’da yürüttüğümüz projelere katılarak uluslararası alanda işler başarmak istiyorlar. Birkaçıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Avrupa Birliğini bilmiyorum ama sanırım çok yakında yaratıcı girişimleri ya da yatırımlarıyla dünyanın kapıları Türkler için sonuna kadar açık olacak.”