Yemeksepeti.com için söylenmemiş olanlar

Yemeksepeti.com için söylenmemiş olanlar

“Yemeksepeti.com acayip paralara satıldı vay anasını” başlıklarından basınımızı arındırmak lazım. Biraz bu konu hakkında konuşulmamış şeylere TKNLJ formatında girmek lazım. Bu da bize düşerdi tabii… Maddelerle kurcalayalım:

  • Yemek sepetini alan firma 2011 yılında kurulmuş. Yemek sepeti ise 2001 yılında. Fikir açısından 10 sene takmışız, tecrübe açısından ezmişiz. Ama bizi 10 sene arkadan gelen firma almış. Bunu cebinize koyun, kalanlarını tartışalım.
  • Bizi satın alan firma Avrupa’da açılmış. Yaş ve tecrübe olarak Yemek sepeti kurucusu Nevzat Aydın’ın bırakın dengi olmayı, muadili bile değil. iki kez 50 milyon ardından bir kez de 30 milyon yatırım almış. Ardından 523 milyon dolar yatırım almış. Bu bakış açılarıyla bizden çok farklı değil.
  • Ancak biz onu almamışız o bizi almış. Çünkü Türkiye’deki sermaye Nevzat Aydın’ı Avrupa’da restoranlara saldırmaya itememiş. Çünkü devlet böylesi firmaların önünü açacak imkanlar yaratamadı ülkemizde. Çünkü devlet bu firmaları beslemesi gereken melekleri ülkeye çekecek başta vergi ve istikrar olmak üzere doğru ortamları ayarlamayadı…
  • Şöyle bir aldıklarımıza verdiklerimize bakmak gerekirse: Bu ülkede teknoloji firmalarını bankaları satıyoruz. Karşılığında ne alıyoruz? Bisküvi fabrikaları… Çünkü bizim büyük holdinglerimiz, yıldızlarımız, koçlarımız, saban satıcılarımız risk alarak böylesi işlere girmek yerine garantili homini gırtlak olaylarında gezinmeyi seviyor.
  • Bütün bunlar sürerken biz rekabet kurulu süreçlerini gözden kaçırmıyoruz. Basının klanı bunu gözden kaçırmayı seçebilir ama biz orada değiliz. Söylentilere göre restoranlara “bizden başka biriyle çalışırsanız bizimle çalışamazsınız” dendiği için soruşturma açılmış. Hukuk konuyla ilgili gerekli kararı verecektir…
  • Bahsi geçen paralar 1,6 milyar TL olsa da aslında kazın ayağı öyle değil. Çünkü Yemek Sepeti’nin 3 kurucu, 3 fon ve 10’a yakın melek yatırımcı sermayesine sahip. Bunların her birinin eşit oranlarda olduğunu düşünmek yanlış olur. Ama söylentilere göre Nevza Aydın’ın kalan hissesi yüzde 10’un altında. Bu bakış açısıyla kazanılan parayı değerlendirmekte fayda var.
  • Son olarak… Ödemelerin bir kısmı satın alan şirketin hisseleriyle yapıldı. Devlet kafayı kaldırıp etrafına bakarsa yıllık ciddi bir getirisi olan bir şirketin Türk ortağının bulunduğunu görecektir. Hani bizim cari açığımız vardı ya… Yurt dışından gelen bu paralarla açığımız nasıl kapanacak bunu siyasilerin yakından takip etmesi gerektiğine inanıyorum…

5 Responses to "Yemeksepeti.com için söylenmemiş olanlar"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş