Yeni Akit Ekşi Sözlük’ü hedef gösterdi

Muhafazakar yönüyle dikkat çeken Yeni Akit gazetesi, EkşiSözlük ve yazarlarının sitemizde de yayımlanan ifade vermehaberini kullanarak yazılanları hedef gösterme aksiyonuna dönüştürdü. Haberin ana noktaları şöyle oluştu:

Ekşisözlük’te SKANDAL

Vakit’in geçtiğimiz yıl yaptığı yayınlarla dikkat çektiği Ekşisözlük’ün din ve mukaddes değerler aleyhine yorumlar yapan yazarları peş peşe İstanbul Emniyeti’ne ifade vermeye devam ediyor.
İslami konularda verdiği olumsuz yorumlarla kamuoyunun ciddi manada tepkisini çeken Ekşisözlük’ün yüzü ekşidi. Sitede mukaddesatla alakalı konularda hakaretvari ‘entry’ (yorum) giren sitenin yazarları son günlerde peş peşe İstanbul Emniyeti’ne ifade vermeye çağrılırken bu durum sitenin yazarları arasında huzursuzluğa yol açtı.

113 ŞÜPHELİ İFADE VERDİ

Sitede Allah, Hazreti Muhammed (sav), Kur’an, namaz, abdest gibi konular hakkında yapılan yorumlara Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinden ötürü açılan dava devam ederken, sitenin yazarları da İstanbul polisine ifade vermeye devam ediyor. İstanbul polisine ifade vermeye giden şüpheli sayısı dün itibariyle 113 olurken, bu sayının toplamda 200’ü bulacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul Emniyeti’ne dini değerler aleyhine hakaret içerikli yorumlar yazanların isimleri bildirilirken İstanbul Emniyeti de tespit ettiği bu isimleri ifadeye çağırarak sorguluyor. Sitede yer alan küfürlü pek çok yorumun yanı sıra “10 dakikalığına Allah olmak”, “Acele işe Allah karışır”, “Allah’a pabucunu ters giydirmek” ve “Namaz dinin kaziğudur” gibi başlıklar Müslümanların büyük tepkisini çekerken kamuoyu Ekşisözlük’ten özür bekliyor. Geçtiğimiz yıl gazeteci Fatih Altaylı hakkında verdiği olumsuz yorumlardan ötürü özür dileyen sitenin Müslümanlardan da özür dileyip dilemeyeceği merak ediliyor.

MÜŞTEKİ: “KİMSENİN HAKARET HAKKI YOK”

Ekşisözlük sitesi yazarlarını savcılığa müşteki sıfatıyla bildiren Ali Emre Bukağılı, Ekşisözlükçülerin polise ifade vermelerinin ardından medyada curcuna çıkarıldığını belirterek “İnternet, bir yayın aracı; üstelik kullanım alanı gazete ve televizyonlardan çok daha yaygın. Dine yönelik saygı sınırlarını aşan, hakarete varan sözler sarfedenler suç işliyorlar. Ekşisözlük, facebook veya hangi internet sitesi üzerinden olursa olsun böyle yazılar yazanlara elbette ki hukuk sistemi müdahale edecektir” dedi. “İfade özgürlüğü ile bu konuyu ilişkilendirmeye çalışanlar açıkça milleti yanıltmaya çalışıyorlar” diyen Bukağılı, “Bilinçli Müslümanların buna müsaade etmesi mümkün değildir. Bu şekilde hukuk yoluyla hukukdışı yayınlar internetten temizlenmiş oluyor” diye konuştu.
Medyanın Ekşisözlük operasyonunu kendisine bağladığı Adnan Oktar ise televizyon ekranlarından yaptığı açıklamada “Allah’a dine hakaret edildiğinde bu millet niye sussun? Kanunlanmıza göre hakaret suçtur, hukuki işlem olur. Vatana, millete, dine, mukaddesata hakaret ettirmeyiz. Bizi millet yapan, bizi biz yapan unsurlar bunlar” ifadelerini kullandı.

SİTEDE YÜZLERCE DİNSİZ İFADE

Sitede sayısı binleri bulan dini değerlere aykırı yorum yer alırken 100’e yakın yorum başlığında da dini değerler aşağılanıyor. Bu başlıklardan birkaçı şöyle: “Namaz kılarken takla atmak”, “Allah aldatmacası”, “Beş maket namaz”, “Bir terör eylemi olarak namaz kılmak.”