Yeni Binali Yıldırım dönemi analizi

binali yildirimBinali Yıldırım, Kasım seçimlerinin ardından kurulan hükümette daha önce içinde bulunduğu ve neredeyse kendiyle özdeşleşen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığına geri döndü. Peki döndü de ne oldu, niye döndü, döndükten sonra neler değişir? Onun dönmesine kimler sevindi kimler üzüldü? Bu konularda Türkiye’nin teknoloji dünyası bir analizi hakediyor. TKNLJ formatında bu analizi hayata geçirelim istedim…

  • Binali Yıldırım 20 Aralık 1955 doğumlu. Önümüzdeki ay 60 yaşına girecek. İlk Ulaştırma Bakanı olduğunda, 18 Kasım 2002 yılında, 50 yaşının altında, kabinenin en genç bakanlarından biriydi.
  • Binali Yıldırım, AKP’nin ilk hükümeti olan 58. hükümetten bugüne gelen tek isim… Arada ne abiler, ne arkadaşlar, yoldaşlar vardı hepsi kayboldu.
  • Binali Yıdırım Türkiye Cumhuriyeti’nin en uzun ulaştırma bakanı. Ona yakın olan bile kimse yok.
  • Özellikle ulaşım konusunda çok ciddi işlerin altına imza attı. AKP’nin bugün övünerek söylediği ülkenin dört bir yanını yollarla döşemek, tren yolları, havaalanları ve benzeri övünç kaynaklarında onun imzası var.
  • Diğer taraftan tren kazası, havaalanlarının yapıldığı yerlerdeki doğa katliamları ve çocuklarının sahip olduğu mal varlıkları konusunda da en çok eleştirilen bakanlardan biri olsa da bu onun bulunduğu yere asla zarar veremedi.
  • Binali Yıldırım geçtiğimiz dönemde seçime giremedi. Onun giremediği seçimlerde AKP İzmir’de bir önceki seçimlere göre ciddi bir oy kaybına uğradı. Onun girdiği seçimlerde ise İzmir belki de AKPlilerin umduğunun ötesinde bir oy aldı.