Otomobillerin, gazozlu içeceklerin ve şans oyunlarının yeni vergi oranları ülke gündemine bomba gibi düştü. Ancak her nedense herkesin cebindeki telefonların ve evindeki internetin bu konudan nasıl etkileneceğini kimse yüksek sesle konuşmadı. Bu konuda size eldeki bilgilerden bir derleme yapmak istiyorum.

Yeni vergi tasarısı ile telefon konuşmalarının can düşmanı, 1999 depreminin yaralarını sarmak için gelmiş sonra çok beğenilip asla terk edilmemiş Özel İletişim Vergisi ilk kez değişikliğe uğrayacak.

Bugün fiilen cepten yüzde 25, karasal hatlardan yüzde 15 ÖİV alınıyor. Bu oranlar yeni vergiyle beraber yüzde 7,5’a düşürülüyor. Yani cep telefonu faturalarımızda “en az” yüzde 15’lik bir düşüş bizi bekliyor. Eğer bu düşüşü görmezsek operatörler devletin halk için aldığı bu kararı cepliyor demektir. Eğer böyle bir şey olursa vergilerin inmesi için yıllardır operatörlere verdiğimiz desteğe lanet olsun deme vaktidir.

Yeni vergilerle beraber data ve internet hizmetlerinden alınan yüzde 5’lik vergi yüzde 7,5’a çıkıyor. Neden? Çünkü Turkcell ve Vodafone’un sıkça belirttiği gibi artık daha çok data kullanılıyor. Devlet daha az kullanılmakta olan ses pazarında indirim yapıyormuş gözükse de zıplayarak artan veri pazarından bu parayı misliyle çıkarmayı hedefliyor.

Operatörler ve halk için en önemli kararlardan biri de şu: Yurtdışında gerçekleşen telefon konuşmaları ve data hizmetleri için yurtdışındaki operatöre ödenen bedeller üzerinden KDV ve Özel İletişim Vergisi alınmayacak. Böylece kurumlar yurt dışına verdikleri kendileri hiç görmedikleri para için ÖİV vermeyecek.

Yani tam olarak sevinsek mi üzülsek mi bilemedik teknoloji gözlüğüyle baktığımızda…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.