Yeşilay’dan sosyal medyaya “fomofobik” yaklaşım

FOMOYeşilay’ın internet ve sosyal medyaya karşı attığı adımlar tüm hızıyla devam ediyor. İçki, uyuşturucu ve alkol ile uğraşması gereken kurumun kafayı bu kadar sosyal medyaya takmasını anlayabilmek çok zor.

Yeşilay Dergisi, son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bir çeşit kaygı bozukluğu ve “gelişmeleri kaçırma korkusuyla gereksiz yere pişmanlık duyma” davranışı olarak tanımlan FOMO’yu yani, “Fear of Missing Out”, Türkçesi “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu” hastalığını ele almış. Dergide, sosyal medya bağımlılığının artmasıyla birlikte yaygınlaşan FOMO’nun tehlikelerine dikkat çekilerek, yeni bir durum olarak ortaya çıkan bu hastalığın en önemli özelliğinin ise sürekli olarak diğer insanların neler yaptığıyla ilgilenme arzusu doğurduğu ifade edilmiş.

Hastalık hakkında görüşlerine yer verilen Depresyon ve Anksiyete Uzmanı Psikolog Zeynep Selvili ise bağımlı olup olmama kavramını, şu sözlerle açıkladı: “Bir birey internet-sosyal medya ile ilgili aşırı zihinsel uğraş içerisindeyse, sosyal medyayı aktif olarak kullandığı süre içerisinde duygu durumunda değişiklik oluyorsa (kendini suçlu, mutsuz, ümitsiz hissetme), internet-sosyal medyaya erişiminin olmadığı zamanlarda yoksunluk belirtileri (duygusal ve fiziksel olarak nahoş septomlar) çekiyorsa, internet-sosyal medya kullanımını azaltmak veya bırakmak adına yaptığı tüm girişimleri boşa çıkıyor, başarısızlıkla sonuçlanıyorsa ve en önemlisi internet-sosyal medya kullanımı yüzünden aile ve sosyal ilişkileri, okul, iş hayatı zarar görüyorsa kişinin sosyal medya bağımlısı olduğundan şüphe duyulabilir.”

Yeşilay Dergisi’nde FOMO’yla ilgili görüşlerine yer verilen Yalçın Pembecioğlu da bunun kuşaklarla ilgili bir durum olduğunu belirtiyor. Teknolojiye yeni adapte olmuş yetişkinler için bu durumun çok büyük bir sorun olarak gözükmediğini ifade eden Pembecioğlu, “Yeni kuşak bu dev akış içerisinde şunu çok iyi anladı: Önemli bilgi akışımda zaten karşıma çıkacak. FOMO’ya karşı en önemli panzehir de bu bence. Aslında bir şey kaçırmıyorsun, sen baktığında ne görüyorsan senin için önemli olan da o. Ama sürekli elin telefona gittiğinde sorun başlıyor. Bunun dışında anlık paylaşım uygulamaları (real time social medya) gelişmeleri kaçırma korkusunu yaşatıyor bizlere.  Bu uygulamalardaki içerikler, paylaşıldıktan kısa bir süre sonra kendi kendilerine siliniyor. Arkadaşınızın dün paylaştığı komik anı görüp gülüyorsunuz ve geçiyor. Bir daha geri dönüp bakamıyorsunuz çünkü buna gerek de yok, artık bugün olanlara odaklanma zamanı.” diye konuştu.

TKNLJ yorumu: Aslında kaçan bir şey yok ne kadar bilimseldir? Bunu neye göre söyleyebilirsiniz? Türkiye gibi gündemin anlık olarak değitiği, ertesi gün çoluk çocuğunuzun okula gidip gitmeyeceğine emin olamadığınız bir dünyada nasıl olur de gereksiz yere bazı bilgileri kaçırdığımızı düşünebilirsiniz? Bu ülkenin gazetesi, güvenilir bir basın organı yok. Televizyonlar eğlence gülmece üstüne kurulu. Haber almamız gereken tek kaynağı aman fomo bu bakmayın diyerek itip kakmanızı anlayamıyorum Yeşilay… Eğer sosyal medya olmasaydı biz dört bakanın, bir tırın, birçok telefon konuşmasının mahiyetini bilemeyecektik. Bence halkta fomo yok ama sizde AS, yani adam sen de sendromu var.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, sosyal medya bağımlılarının sürekli akan ve güncelliğini anında yitiren paylaşımlara maruz kaldığını belirterek, “Maalesef insanlarımız da bu akıma kapılmış ve gerçek bilgiyi ayırt edemeyecek, bilgiye ulaşmada kaynak taramasına gidemeyecek bir tembelliğe sürüklenmiştir” dedi.

Sosyal medyayı hem bilinçli hem de aktif kullanmanın mümkün olduğunu ifade eden Karaman, şunları kaydetti: “Bunun için bilinç ve farkındalık en önde gelen tedbirlerdir. İlk olarak özellikle gençlerimize sosyal medyanın sonsuz özgürlük olmadığı gerçeğini benimsetmemiz gerekir. Özellikle eğitim sistemimiz içerisinde teknolojinin doğru ve yararlı kullanımı yanında, mahzurları üzerine de bir bilgilendirme yapmak zorundayız. Bu açıdan başlattığımız Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), eğitim sistemindeki büyük bir açığı kapatacaktır. TBM ile her yaş grubundaki öğrenciler, yaşlarına uygun içeriklerle verilecek olan eğitimlerle bağımlılık alanında çok kaliteli bir eğitimden geçmiş olacaktır ki buna teknoloji de dahildir. Yeşilay olarak hayatın her alanında olduğu gibi, sosyal medyanın kullanımında da ölçülü olmayı öneriyor, herkesi daha az istismar ve kötülüğün olduğu bir dünya için mücadele etmeye davet ediyoruz.”

Başkan şaka yapıyor. Yani diyor ki sosyal medyaya toplanmıy konuyla ilgili bilgi sahibi olmayan insanlara sormak yerine git hiçbir konuda yazmayan havuz medyasına sor, sadece şarkıcı ölçme değerlendirme kanalı TV8’i seyret… Sosyal medyaya bakmayıp neye bakacağız başkan? Şu anda daha iyi hangi medyamız var? Bütün bu derdiniz birileri burayı kapattıramıyor diye mi?

Ben sosyal medyaya çok bakıyorum çünkü kendimi beslemek, olup biten konusunda bilgilendirmek zorunda hissediyorum. Ot gibi yaşamayı, “büyüklerimin” bana söylediklerini sizler gibi kayıtsız şartsız kabul etmeyi reddediyorum.

Burası İsveç olsa söylediklerinizde haklı olabilirsiniz. Ama burası Türkiye!..