2 milyarlık tabletler çocukları bozuyormuş meğer

fatih-projesiAnkara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 14 Temmuz’da ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği bir yazı ile hükümetin milyar dolarlık yatırımı FATİH Projesi ile ilgili sorun ve şikâyetlerin öğretmenler kurulunda görüşülmesini istemiş. Bu toplantı için bir de rapor hazırlanmış. Raporda, FATİH Projesi ile ilgili ciddi eleştirilere yer verilmiş. Raporda, projeye ilişkin “dersin ahengini bozuyor. Akıllı tahta eğitim öğretim için çok faydalı fakat tabletler öğrencilerin dikkatini dağıtmakta, öğretmen ders anlatırken öğrencinin tabletle ders dışı işlerle uğraşması dersin ahengini bozmakta ve öğrenmeyi güçleştirmektedir” denmiş…

Bu işe bu kadar para yatırmadan önce bu öğretmenlerin, eğitimcilerin ve bu kadar çocuktan anlayan insanların aklı neredeydi acaba? Biz her şeyi deneme yanılma yolu olmadan öğrenmek zorundaki insanlar mıyız? Mesela “tabancayı kendimize doğrultup ateş ettiğimizde canımız çok acıyor” demeden bunun zararlarını göremiyor muyuz? Veya suyun altında 20 dakika nefessiz kalınca insanlar ölüyor şeklinde bir rapor mu beklemeliyiz? Veya elimizi ateşe sokarsak çok canımız yanar raporu gelene kadar elimizi pişirmeli miyiz?

Tabletlerin çocukların dikkatini dağıtmasından yakınmak yerine bunun dikkatleri dağıtmaması, faydalı olması için adımlar atmayı neden kimse düşünmüyor? Çok mu karmaşık geliyor acaba eğitimcilere bu kadar basit şeyleri düşünmek?