2012’de Türk Telekom TTnet olmadan da evlere internet satabilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu BTK, geçtiğimiz hafta aldığı kararla Türk Telekom’a evlere perakende internet hizmeti satabilmesinin yolunu açtı.

BTK raporlarında da sıkça bahsi geçen, Türkiye’de bir türlü rekabetin internet alanında tahsis edilememesi konusu, Türk Telekom’un özelleştirilmesinden öncesinde, 1999 yılından bu yana tartışılan bir konu. Bu kapsamda Türk Telekom grubunun içinde TTNET’in mobil telefon hizmeti vermesi, Avea’nın TTnet paketleri satması gibi konular Serbest Telekom Hizmeti veren şirketler tarafından hep eleştirildi ve  Rekabet Kurumu nezdinde tartışmaya açıldı.

Yeni alınan kararla Türk Telekom pazarda hep toptan hem de perakende satış yapmaya başlayacak. BTK tartışmaların önüne geçmek amacıyla yayımladığı bildiriyi, sebepleriyle birlikte kamuoyunun dikkatine sundu.

BTK’nın bildirisine göre BTK ve TT arasında yapılan anlaşma zaten perakende düzeyde internet satışını kapsıyor. Rekabet Kurumu, bu konunun yolunu açan pozitif bir bakış açısı vermiş durumda. Bunun yanında metinden anlaşılabileceği gibi Elektronik Haberleşme Kanunu çerçevesinde teknolojiyi halkın yararına olacak biçimde daha ileri taşıma kapsamında bu gibi şeylerin yapılmasına olanak tanınıyor.

BTK buna “perakende düzeyde sunulacak tarifelerin toptan düzeye de yansıtılması koşuluyla” izin verdiğini belirtmiş. Bu hizmetin Türk Telekom tarafından sağlanmasına 2012 başından itibaren izin verilecek.

Türk Telekom tarafından bakıldığında karşımıza nelerin çıkabileceğini şu anahtar sözcüklerde arayabiliriz: Üçlü oyun (triple play), femtocell, tüm ankesörlü telefonlardan internet…