Bahçeşehir UiPath ile yapay zeka eğitimi verecek

Bahçeşehir Uğur Eğitim KurumlarıBahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Bahçeşehir Teknoloji Transfer Ofisi, lider robot yazılım ve yapay zeka şirketi UiPath ile Akademik İş Birliği anlaşması imzaladı.

Ayrıca UiPath Academic Alliance iş birliği sayesinde, konsorsiyumdaki BAU Global çatısı altında bulunan beş üniversite ve Bahçeşehir Koleji ile 200.000 öğrenci için Robot Yazılımlar ve Yapay Zeka konusunda eğitim verilecek. UiPath, fakültelere hem teknik hem de teknik olmayan öğrenciler için bir Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) müfredatı, eğitimciler için kılavuzlar ve öğrenim materyalleri ile laboratuvar çalışmalarına erişim sağlayacak.

Anlaşmaya varılan bir diğer konu ise; UiPath’ın 8-18 yaşındaki öğrencileri kapsayan Automation Ready Youth (Gençler için Otomasyon) ismindeki program oldu. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları her iki anlaşma ile gençlerin dijital yeteneklerinin gelişmesine, mevcut ve gelecekteki iş ortamına hazırlanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Böylelikle çocuklara ve gençlere otomasyon teknolojisini öğretme, geleceğin işleri için gerekli kişisel ve profesyonel becerileri geliştirme konusunda da eğitimler verilecek.

İmza töreni sonrası açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, “Beraber yapacağımız bu işbirliği sayesinde K12 ve üniversite seviyesinde başlatmış olduğumuz yapay zeka konusunda bilgilerimizi, çalışmalarımızı ve deneyimimizi paylaşmış olacağız. Bu konuda hem endüstri 4.0’a hazır nesiller yetiştirmek için, küçük yaştan itibaren bu kavramları öğretmek için çalışıp; hem de üniversite düzeyinde her bölümdeki öğrencinin yapay zekayı anlayarak işine entegre edebilmesini sağlayacak şekilde içerikleri geliştiriyor olacağız. Ülkemize ve kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. BAU Rektör Yardımcısı Vekili Doç. Dr. Ahmet BEŞKESE ise böylesine önemli bir anlaşmadan büyük üniversite olarak büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bu anlaşmanın güçlü bir ilişkinin başlangıcı olduğuna inanıyorum. Gençlerimizi gelecekteki büyük şirketlerin taleplerine göre hazırlamak bizim görevimiz. UiPath’in sağladığı kaynakların yanı sıra üniversite olarak öğrencilerimizin de gelecek için daha profesyonel olmalarını sağlamak bu iş birliği içersinde oldukça faydalı olacaktır” dedi.