444 karmaşası neden çıktı?

Radikal gazetesi yazarı Sevgi Sayar Başaran 444 şoku başlıklı bir haber çalışması yapmış. Şok olarak tabir edilen, numarasını farklı bir taşıyıcıya yönlendiren kullanıcıların halen Türk Telekom’a öder gibi bir fiyat beklentisi içinde bu numarayı aramasından kaynaklanıyor. İnsanlar Türk Telekom hattı kullanırken bu numaraları aradıklarında x birim ücret veriyorlarsa numaralarını Koç.Net’e taşıdıklarında x+y birim ücret vermeye başlayacaklar. Bu kadar basit.

444’lü numaralar, Türk Telekom ile  şirketler arasında yapılan özel bir anlaşmadır aslında. Türk Telekom 444 ile başlayan tüm alan kodlarını boşaltıp bu işe ayırdı. Sistem kabaca şöyle işliyor: Örneğin Garanti Bankası 444’lü bir numara aldığında, aslında 444 ile başlayan 82 adet (İstanbul iki alan kodu olmak üzere 81 il) numara alıyor. Bu sebeple siz nereden ararsanız arayın şehiriçi ücret ödüyorsunuz.

Ama siz Koç.Net kullanmaya başladıysanız ve Garanti Bankası Koç.Net’ten bu numarayı almadıysa, şehirlerarası ya da operatörler arası aramış sayılıyor. Bu noktada kızılması gereken BTK ya da Türk Telekom değil, bizzat sizin aramanız için bu numara bloğuna yönelik ekstra operatörlerle anlaşma başlatmamış olan şirketlerdir.

Olay aslında şok değil, bildiğiniz telefon numaranızı taşırken aldığınız risktir. Bu işi BTK veya alternatif operatörler çözer. Ama bu işin başlangıç adımını atan bizzat o çağrı merkezini aradığımız anlı şanlı şirketler olmalıdır. Haberde de belirtildiği gibi Pegasus ve THY gibi şirketler bunu yapmıştır ve takdir edilmeleri gerekmektedir.