phone_money_01Gazetelere İhlas Haber Ajansı üstünden bir haber geçilmiş. Herkes gelmiini geçmişini incelemeden haberin üstüne atlayıp tüm sayfalarda yer vermiş. 4.5G cebi yakacakmış. Öncelikle belirtmek lazım 4.5G diye bir şey yok. 4G var.

İkincisi cepler niye yanıyor? Çünkü 3G ile 1 saatten uzun süren 8 gigabaytlık bir filmin indirme süresi 4G ile 6,5 dakika sürecekmiş. Bu üzden de kotalar  daha erken tükenecekmiş.

Bu haberi yapan ya da yayına hazırlayanlar şunu kendilerine soruyorlar mı acaba: 8 gigabayt büyüklüğünde film ne demek? Ne yapıyorsunuz siz? Niye cepten bu büyüklükteki filmi indiriyorsunuz? Bir de 3G ile indirdiğinizde 1 saat sürünce aa çok uzun 6,5 dakika olsa kesin indirirdim ama bir saat bekleyemem mi diyorsunuz? Nasıl bir kafayı yaşıyorsunuz siz?

Operatörler kapıyı 10 gigabayt kotadan açacak bunun için de 70 ila 100 TL’yi gözden çıkarmamız gerekiyormuş. Bu haberi yapan ya hesap bilmiyor ya da dayak yememiş. Türkiye’de mobil Arpu’nun yani kişi başına elde edilen kazancın 20-22 TL olduğunu biliyor musunuz? Yani bu ülkde beher kullanıcıdan 22 lira kazanırken bir anda 4G geldi diye nasıl 70 lira alacaksınız acaba? Biraz şuur, biraz gazetecilik lütfen…

Yeri gelmişken… Acba 3G ile şu anda küçüklü büyüklü telefon ekranlarında yapamadığınız bir şey var mı? Mesela Youtube için bekliyor musunuz? Ne isterseniz gelmiyor mu size? Daha hızlı geldiği için daha mı çok film seyredeceksiniz?

Atlamayın böyle haberlerin üstüne lütfen…