5,5 milyar TL temettü dağıtabilen şirketin yüzde 67 zam yapmak zorunda kalması…

Konuyu sizlerle birlikte ne olduğundan nasıl başladığından itibaren anlatarak başlayalım… 30 Mart günü Telkoder bir basın bülteni çıktı ve dedi ki:

Türk Telekom’un toptan tarife fiyatlarında yüzde 67 oranında oldukça yüksek bir zam yapıldı. Türk Telekom’dan toptan hizmet satın alarak milyonlarca aboneye internet ve sabit telefon hizmeti sunan alternatif işletmecilerin bu durumdan finansal olarak büyük zarara uğrayacağına ve tüketicilerin önümüzdeki dönemde daha makul sayılabilecek fiyat artışları yerine daha yüksek internet ve sabit telefon faturaları ödemek zorunda kalacağına dikkat çekiliyor. 

Telkoder’in açıklaması bundan ibaret. Ancak kamuoyu ve bazı yayınlar “internete yüzde 67 zam gelecek” şeklinde bunu yazınca mahalle karıştı.

Bunun üzerine Türk Telekom bir açıklama yaparak “bazı yayın organları ve sosyal medya platformlarında belirtilen ‘İnternete yüzde 67 zam yapıldı’ içerikli haberler ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Bunu demekle kalmayıp “port ve transmisyon ücretlerinde Şubat 2020’den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmamıştır. Aradan geçen iki yılı aşkın süre zarfında dünya ve Türkiye ekonomisindeki konjonktüre bağlı olarak maliyetleri doğrudan etkileyen ekonomik parametrelerde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Şubat 2020’den bugüne transmisyon (iletim) maliyetleri önemli ölçüde artmış olmasına rağmen transmisyon ücretlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir” de dedi.

Yani öyle söylemese de bu dolar filan çok arttı, her ne kadar devletin içinde olsak da biz de artık başa çıkamıyoruz yüzde 67 gibi devasa bir zammı yaptık dediler.

Şimdi ben de diyorum ki Türk Telekom’un söylediği çok mantıksız: “Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir…”

Yani diyor ki yüzde 67 olmayabilir. Ama bu iletişimin iç inden şu da çıkıyor: Yüzde 40 da olabilir, yüzde 85 de. Bu operatörlerin fiyat seçimiymiş gibi yapıyor ama değil. Bahsi geçen artış, iki operatör arasındaki anlaşmanın yüzde 70’inden fazlasını kapsıyor. Öteki taraflarda da yakın zamanda fiyat artışı olabilir.

Peki diğer operatörler, Tük Telekom’dan bu hizmeti alanlar buna hazır mıydı? Toptan seviyedeki hizmetler için öngörülen güncelleme teklifi, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacakmış. Düşünün ki siz toptancısınız ve ürünlerinize bir anda yüzde 67 zam yapıyorsunuz… Bir anda perakendecilerin buna hazır olması mümkün olabilir mi? Bence zamanlama biraz sıkışık.

Son olarak… Son Türk Telekom bülteninde gördük ki şirket 5,5 milyar TL temettü dağıtmış. 36 milyar TL ciro yapan bir şirket için gerçekten dev bir karlılık oranı bu. Yani şirketin karlılık oranında zorluk çektiğini söylemek çok güç. O zaman yüzde 67 zam yapıp hepimizin hayatını şu içinden geçtiğimiz dönemde daha da zor bir hale getirmek gerekli miydi?

Türk Telekom’un basın bülteninde yine görüyoruz ki içinde eski AKP milletvekilleri, bakan yardımcıları, şu anda bizzat sarayda çalışan insanlar var. Zam yapmak için onların gelmesi şart mıydı?

“Niye ayçiçek yağına zam yapıyorsun” diye esnafa atar yapan iktidar mensuplarımız varken bu kadar karlı bir şirketin portlara yüzde 67 zam yapması yanlış demek neden bana düşüyor?