5C, iPhone’un “mantık dışı ürün” olduğunu kanıtladı

Bu aralar çok fazla “ben dememiş miydim” haberi çıkıyor basına. iPhone’un 5C satış oranlarıyla ilgili haber de bunlardan biri…

Gazetelere yansıyan habere göre Apple’ın CEO’su Tim Cook, yaptığı bir açıklamada, Apple’ın ucuz iPhone konusundaki planlarının çok ters gittiğini ve istediklerini bulamadıklarını itiraf etti. Tim Cook’a göre, en az 55 milyon adet satmayı planladıkları iPhone 5C’nin 51 milyonda kalması büyük bir başarısızlık. İnsanlar iPhone 5C’ye ilgi göstermezken, iPhone 5S için kuyruklara girdiler. Üretim talebe yetişmez oldu.

Tim Cook bunu ‘a göre bunun en önemli nedeni de iPhone 5S’de kullandıkları ekstra yeniliklermiş. İnsanlar uzun zamandır bekledikleri yenilikleri bırakmak için 100 dolar eksik vermeye razı değiller.

Bu bizi “ben demiştim” dediğim hoktaya getiriyor. iPhone fiyatı için alınan bir ürün değil. Steve Jobs yarattığı her üründe bunu çok iyi gördü. Ama altından gelen kadro onun yerini dolduramadığı için bunun farkına varamadı. İnsanlar minik bir tık yukarı da olsa yeni ürüne para vermeyi, hala çok iyi alet olan bir önceki telefonu bırakmayı göze alıyor.

Ucuz olsun da iPhone olsun diye bir seçenek yok Apple’ın önünde. Apple her daim daha iyisini çıkarmak zorunda. Çünkü Apple kullanıcıları özelliklerine bakarak telefon almayı seçseydi Samsung alırdı, LG alırdı, ucuza gitseydi Huawei alırdı.

Artık bunu anlamak için Steve Jobs olmaya gerek yok.

Bu tezimi kanıtladım ya… Artık ölmem ben.