Okullara internet ucuzladı diyelim herkes yesin

Okullara internet ucuzladı diyelim herkes yesin

okulTüm gazetelerde bakanın ağzından yihuuu, hüloğğ tadında görülen bir haber var: Okullara indirimli internet müjdesi gelmiş. DSL tarifeleri yüzde 10 oranında düşürülecekmiş. Yaşasın!..

Bu noktada durup biraz uzaklara bakarak bu haberi yapan gazetelerimizin yaşadığı mutluluğu birkaç dakika için tadın. Yeterince sevindim dedikten sonra yazının kalan kısmını okumaya başlayın.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) sunulan DSL internet tarifelerinin yüzde 10 oranında düşürüldüğünü bildirmiş. Bakan Elvan, Türkiye’de internetin yaygınlaşması için ihtiyaç duyulan düzenlemeleri art arda hayata geçirdiklerini ifade etmiş.

Şimdi gazetecilerin sormadığı, üşendiği ya da soru soran kısımlarının yemediği soruları biz soralım. Bakalım cevap gelecek mi camiadan:

  • Okullara internet ne zamandan beri bağlandı / bağlanıyor?
  • Okullara internet götürülürken Türk Telekom’dan başka bir firmadan görüş ya da fiyat alındı mı? Bir ihaleye çıkıldı mı?
  • Okullara internet hangi şartlarda ve kaç TL’den bağlanıyor? Bu internetin adil kullanım limiti ne? Kaç okul bu limiti ne kadar doldurdu ve bunun için ekstra ücret verdi?
  • Okullara bağlanan internet  için en son ne zaman fiyat değişikliği yapıldı?
  • Okullara bağlanan internette en son ne zaman teknoloji değişimine gidildi?
  • Okullara sağlanan internet için yapılan sözleşmede her sözleşmede olması gereken bir zaman limiti var mı?
  • Okullardaki gibi çok yüksek hacimli bir satın almada fiyatlarda ne kadar indirim yapılabileceği konusunu hiç düşündünüz mü?

Bu soruların cevabını araştırmadan yaşasın internet ucuzlayacak haberi yapmayın. Siz de okurlar olarak yaşasın internet ucuzluyor diye sevinmeyin. Bir de halkımızı milyonlarca öğrenci okulda tabletle internete girecek diye kandırmayın. Bakın bakalım kaç okulda toplam 2 megabitin altında internet hızı var, kaç okul kotayı aşacak kadar olsun internet kullanmış, kaç okul öğretmeni okullarında notlarını girecek kadar hız bulamadığı için akşam  çoluğundan çocuğundan vakit çalarak evinde internete giriyor…

Benim içim hiç rahat değil bu haberi sevinerek veren gazetelerin olduğu bu ülkede.

3 Responses to "Okullara internet ucuzladı diyelim herkes yesin"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş