Avea LogoYaklaşık iki yıldır her bülteninde ne kadar havalara uçtuğunu ve rakiplerini geride bıraktığını söyleyen Avea’nın hemen her bilgisini almayı başardık. Ama alamadığım tek ve en önemli veri şirketin net karıydı. Ne kadar sorarsam sorayım, araya kimi sokarsam sokayım bir türlü şirketin aslında ne kadar kar ettiğini öğrenemedim. Hatta geçen sene BTK da geçtiğimiz senelerde paylaşmakta sakınca görmediği şirketin verilerini halka iletmeyi durdurdu.

Ancak bu sene, 2015 yılının ilk raporunda, tekrar çeyrekler bazında net karlar yayımlanmaya başlandı. Ve BTK sitesinde biraz geriye giderek şirketin 2005 yılından bugüne kadar ne kadar kar ya da zarar etmiş inceleme fırsatı buldum.

Şirket 2005 yılından bugüne kadar hiç kar etmemiş. Orası çok net. Bir kez net zararını 51 milyona kadar düşürmüş, hepsi o…

10 yılda yaptığı zarar 7,6 milyar TL… Buna dolar cinsinden içinde olduğu yıllara yönelik bakalım: 10 yıl içinde Avea o yılların döviz kurları göz önünde bulundurulduğunda 4.605.274.600,98 dolar zarar etmiş. Avea’nın bu parayı geri çıkarması için, ki 2000 yılında verilmiş olan 2,5 milyar doları saymıyorum bile, bu yıldan itibaren çok kar etmesi gerekiyor.

Avea, Türkiye’nin bütün kullanıcılarını alıp hepsini 8G ile internete soksa bile zararda bir şirket. Bunu gazetecilerden net kar rakamlarını saklayarak engelleyemezsiniz.

Benim bundan aldığım ders: GSM dünyasında fiyat rekabeti sizi daha karlı bir şirket de yapmıyor daha çok aboneye sahip şirket de…

2 YORUMLAR

  1. 10 yılda yaptığı zarar 7,6 milyar TL… Buna dolar cinsinden içinde olduğu yıllara yönelik bakalım: 10 yıl içinde Avea o yılların döviz kurları göz önünde bulundurulduğunda 4.605.274.600,98 dolar zarar etmiş. Avea’nın bu parayı geri çıkarması için, ki 2000 yılında verilmiş olan 2,5 milyar doları saymıyorum bile, bu yıldan itibaren çok kar etmesi gerekiyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.