ABD bizimle aynı şeyi söylüyor ama söylediklerini yapıyor da…

FCCAmerika’nın telekomünikasyon alanında en önemli kurumlarından biri FCC… Bizim BTK’nın muadili. O kadar enteresan ki neredeyse bizi adım adım takip ediyorlar. Biz ne yaparsak onlar da onu yapıyor ve hatta aynı şeylerden bahsediyorlar.

Geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamayla AT&T’ye 100 milyon dolarlık ceza kesen FCC, Türkiye’de bizim sıkça dile getirdiğimiz konuyu masaya yatırdı: “Limitsiz diyorsunuz, belli bir limite gelince cezalandırır gibi iletişim hızını yavaşlatıyorsunuz. Eğer bir şey limitsizse limiti yok demektir. Bunu yapamazsınız..”

Bunu söyleyince şirketler mırın kırın filan etti, “ama biz onu insanlar daha iyi hizmet alsın diye yapmıştık” dedi ama FCC dinlemedi. Ne oldu? Herkes mutlu oldu.

Ayrıca aradan çok kısa bir zaman geçtikten sonra Sprint konuyla ilgili yaptığı benzer iletişimlri kaldıracağını artık böyle bir şey yapmayacağını dile getirdi ve muhtemel bir cezadan kurtuldu.

Bizde ne oluyor peki? Birileri bundan şikayet ediyor, devlet kuralı olarak önümüze adil kullanım kotası adıyla kısıtlama geliyor. Hatta devlet bunu o derece destekliyor ki hızın düşeceği limiti de devlet belirliyor ve bununla gurur duyuyor.

Orada devlet halkı için çalışırken bizde devlet şirketler için çalışıyor.

İkinci vaka daha tanıdık:

FCC niye öyle her isteyen reklam amaçlı mesaj gönderip pazarlama araması yapamaz dedi. Bunu da öyle üstüne gelen politikacılar olmadan, yeni kanunlar çıkartılmasına gerek bırakmadan söyledi.

FCC başkanı Tom Wheeler “ancak insanlar izin verirse arama mümkün olabilir” dedi haklı olarak. Aynı bizim Türkiye’de dediğimiz gibi ancak devletin birkaç lobiciye teslim olmayı seçtiği gibi…

Bizde SPAM SMS gönderenleri şikayet mekanizması bulunmazken orada bu sorun çözülmüş. Bırakın bizdeki gibi büyükşehir belediye başkanlarının partisini övmek için tüm ülkeye mesaj atmasını, orada korkudan tir tir titrer olmuş herkes. Çünkü ABD’de ceza verildiği zaman uygulanıyor. Çünkü orada kimse iş yaparmış gibi görünüp birileri ya da bir şeylerin arkasına saklanmıyor.

Eğer bir işi yapmayı beceremeyen insanlara ceza keserseniz o iş mutlaka yürür. Bizim ülkemizde iş yapsanız da maaşınızı alıyorsunuz yapmasanız da…