AB’den 8 bin şehire ücretsiz WiFi

AB’den 8 bin şehire ücretsiz WiFi

internetAB komseri Juncker, geçtiğiiz hafta yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında internetle ilgili çok önemli bir duyuru yaptı: Juncker, 2020 yılına kadar Avrupa genelinde ücretsiz WiFi internet hizmetinin yayılması için 120 milyon Euro ayrılacağını dile getirdi.

Sübvanse edilmesi istenen şehir sayısı 6 ila 8 bin arasında olacak. Şehirlerde WiFi hizmetinin verilmesi için donanım ücretlerinin sübvanse edilmesi planlanıyor. Şehirlerden bakım ve buna üye olma konusunda hayata geçirilecek yazılım maliyetlerini ödemeleri bekleniyor. Bu arada bu internet hizmetinin şu anda mevcut bazı şehirlerde olduğu gibi kısıtlı hızlarda değil çok yüksek hızlarda hayata geçirilmesi bekleniyor.

Hayata geçirilecek sistemin mevcut ticari ağlarla rekabet etmesinin yasaklanması öneriliyor. Yani bir bölgede böylesi bir sistem varsa oraya ücretsiz WiFi konarak o şirketin dibine kibrit suyu dökülmeyecek. Onun yerine internet gitmeyen alanların dikkate alınması öneriliyor.

Bu hizmetin daha çok internetin gitmediği kırlık bölgelere ulaştırılması öneriliyor ve planlanıyor. Elbette bunun kabul görmesi için AB Parlamentosu ve ilgili ülkelerin ulaştırma bakanlıklarının kabul etmesi gerekecek.

Sizin de haberi okur okumaz söyleyebileceğiniz gibi şehir başı 15 bin Euro para değil. Bu paraya bir büyük binayı dahi adam gibi internetlendiremeyebilirsiniz. Ancak bunun şehirler, özellikle de merkezden uzak internetin gitmediği kırsal alanlar için itici bir güç olması bekleniyor.

Bakalım ülkemizde bunun yansımaları olacak mı…

Kaba bir hesapla ülkede ticaretin yaygınlaşması için açılan birkaç kilometrelik gidiş geliş asfalt yol maliyetiyle bütün ülkeyi internetlendirebilirdik. Zaten bizim bir kenarda birikmiş ama her nedense hiç üstünde konuşmadığımız evresel hizmet fonumuz var aslanlar gibi. Her sene 2 milya doların üstünde para birikiyor burada ve bu paralar  sonradan teknoloji yerine hazine aktarılarak birilerinin açığını kapatıyor.

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş