GSM şirketleri her sene bayramda şu kadar konuşturduk bu kadar SMS attırdık diye bülten geçerler. Eskiden bir heyecanla kullandığımız bu bültenlerin son zamanlarda gazı kaçtı. Telekomünikasyon sektörünün ve onun iletişiminin gazı kaçtı aslında. Öyle ki Turkcell son dört başramdır aynı görselle servis etmiş bu türdeki bülteni…

Turkcell’in verilerinin toplu olarak durmasından yola çıkarak 2012 yılının Ramazan bayramından bu yana ne gibi değişiklikler yaşamışlar bunları hızlıca dökmek istedim. İşte sonuçlar:

 

SMS tarafında Turkcell, aynı bu sektörünün tamamında olduğu gibi hızlı bir düşüş içinde. WhatsApp tarzı uygulamaların yayıldığı 2014 yılından bu yana iyicee düşüyor, hızla düşüyor…

Ses sanki korunuyor gibi duruyor. Unutmyalım ki bu bayramda, insanların birbirini anlamsızca çok aradığı zamanda yapılmış bir çalışmanın verisi. Bayramın süresine göre, kaç gün sürdüğüne göre artıyor ya da azalıyor. Ama şunu unutmayın:  Normalde böylesine düz birçizgi değil ve giderek aşağı doğru iniyor.

Ve data… dur durak bilmeden artıyor. SMS’in kaybını da konuşmanın kaybını da üstüne alıp yürüyor. 2012 yılıyla karşılaştırdığınızda artış birkaç katı. Başka hiçbir şeyin böylesine arttığını göremiyoruz. Ha bu artış böyle yaşanmış da gelirler aynı oranda artmış mıdır… Hiç zannetmiyorum. Çünkü o zaman verdiğimiz paranın birkaç katını vermiyoruz, hatta daha azını veriyoruz. Kendimden biliyorum.