Açık inovasyon 4.5 milyar dolara haraç mezat gitti

İflasın eşiğindeki Nortel’e ait 6 bin civarındaki şimdiye kadar alınmış ve başvurusu yapılmış patentler için 4,5 milyar dolar ödenecek. Patentleri ödeyecek olan konsorsiyumda Apple ve Research In Motion gibi lider akıllı telefon üreticileri bulunuyor. Google, Nortel’in geri kalan tüm patentlerine 900 milyon dolar nakit vermeyi planladığını belirttiği açık artırmada patentleri Apple ve RIM’in bulunduğu konsorsiyuma kaptırdı. Akıllı telefon pazarındaki rekabet Google’ın Android cihazları ile Apple’ın iPhone’u ve RIM’in BlackBerry cihazları ile arasında hızla sürüyor.

Nortel data şebekesi, yarı iletkenler ve 4G olarak da bilinen yeni nesil kablosuz sistemler gibi pek çok alandaki teknolojinin patentlerini elinde bulunduruyor. Şirketin portföyü, neredeyse tüm telekom sektörü, internette arama ve sosyal ağlar gibi yerlere değiyor.

90’lı yılların zirvelerindeki teknoloji şirketlerinden olan Nortel, 95 binden fazla çalışanı ile yaklaşık 300 milyar dolarlık bir pazar sermayesini elinde bulunduruyordu. Şirket, 2000 yılında Toronto Borsası’ndaki pazar değerinin üçte birinin açıklamasını yaptı. Ancak çok hızlı büyüyerek kazancından çok daha fazla harcamaya başlayınca, şirket yavaş yavaş düşüşe geçti ve birtakım sorunlar yaşamaya başladı. Şirket hesaplarına gelen inceleme teftişlerinden yatırımcıların açtığı davalara kadar pek çok sıkıntılı konu ile mücadele edilmeye başlandı.

Nortel, Ocak 2009’da A.B.D. ve Kanada’da iflasa yönelik koruma güvencesi için dava açarken, telefon şirketlerinden gelen sipariş hacimlerinin hızla azalması ve ödenen borçlar şirketi keskin bir viraja soktu. 107 milyon dolarlık borç ödemesi yapmaya başlamadan hemen önce davayı açtı. O günden beri şirket, çareyi sahip olduğu tüm operasyonları günden güne satmakta buldu.

Google’ın baş hukuk müşaviri Kent Walker, sonucun, açık inovasyonun kullanıcılara ne kadar faydalı olduğuna inanan, yaratıcılığı ve rekabeti destekleyen her kimse için hayalkırıklığı yaratan bir durum olduğunu söyledi. Google, meclisten patent haklarını korumaya yönelik daha kapsamlı değişiklikler ile ilgili kararlar çıkana kadar kendini, diğer şirketlerin açabileceği patent davalarına karşı koruma altına alabilmek için patentleri istediğini belirtti. Google, şu anda Android yazılımını, diğer Google servislerinin kullanımını artırmasına destek olması için ücretsiz olarak piyasaya sunuyor.

Kazanan konsorsiyumdaki şirketler ise şu şekilde:
– Apple, Kaliforniya, iPhone, iPad ve diğer popüler cihazların üreticisi
– Research In Motion (RIM), Kanada, BlackBerry üreticisi
– Microsoft, Washington, Windows işletim sistemiyle çalışacak telefonları piyasaya çıkarmaya çalışıyor, Bing arama motorunu yönetiyor
– EMC, Massachusetts, şirketlere veri depolama hizmeti sunuyor
– LM Ericsonn, Stokholm, kablosuz cihazların üreticisi
– Sony, Tokyo, tüketicilere yönelik elektronik cihaz üreticisi ve cep telefonları ile ilgili olarak Ericsonn ile ortak girişimde bulunuyor.

Nortel’den yapılan bir diğer açıklamada, şirketin gündemdeki devrinin, büyüklük ve para değeri açısından benzeri görülmemiş bir alışveriş olduğu belirtiliyor. Ericsonn, 340 milyon dolar değerinde katkıda bulunduğu satın alımın dışında 1 milyon 130 bin dolara satın aldığı kablosuz ağ işini de içeren pek çok Nortel varlığına zaten sahip durumda. Ancak diğer şirketlerin ne kadar ödedikleri bilinmiyor. Yalnızca EMC, finansal işlemlerin geneline bakıldığında, meblanın somut bir rakam olmadığına değindi. Anlaşmanın bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması ve 11 Temmuz’daki duruşmada A.B.D. ve Kanada’da hükümetlerinin ortak oluşturduğu iflas mahkemesinden onay alınması bekleniyor.