ADSL’de kelime oyununun limiti yükseltildi

Gazetelere bakacak olursak bugün Türk bilişim tarihine geçecek çok önemli bir iş yapıldı. Habere göre BTK, adil kullanım sınırına takılan kullanıcıları mutlu etmiş. Eskiden adil kullanım sınırını aşanların hızı 1 megabite düşürülüyormuş, şimdi 3 megabite düşürülmeye başlanmış. Bu da BTK’nın bizi düşündüğünün önemli bir göstergesiymiş.

BTK’nın görevlerine baktığınızda en önemlilerinden birinin aboneyi korumak olduğu gözüküyor. Bu noktada dikkatlerinden kaçan çok önemli bir konu var: Biz internet veya dükkanlardan internet bağlantısı satın alırken limitli mi diye soruyoruz, kesinlikle llimitsiz diyorlar. Mesela internet üstünden kota sorgulama alanına gidiyoruz, sizin limitsiz olmanız yüzünden kotanıza bakmanıza gerek yok diyorlar. Mutluluk içinde internette dolaşıyor zıplıyor oynuyorsunuz. Ay sonuna varmadan bir anda internetiniz yavaşlıyor. Soruyorsunuz ne oldu diye… Adil Kullanım Limitinizi aşmışsınız diyor karşıdaki ses… Ama hani limitsizdim? Evet limitsizsiniz ama adil kullanım limitiniz elbette var.

Bu, neresinden bakarsanız bakın kelime oyunu. Düpedüz tüketicinin yanlış yönlendirilmesi…

BTK, bu işi onaylayacak nitelikte 3 megabitlik kararlar alacağına buna bir dur demeli. Tüketicinin kandırılmasını engellemeli.

Ama en önemlisi ve BTK’nın henüz yapamadığı şey ne biliyor musunuz? Parasıyla gerçekten adil madil kandırmacası da olmayan bir internet tarifesinin hayata geçirilmesi. BTK bu konuda ne bir zorlama getirdi ne de yapılan başvuruları (başvuru yapıldığını şirket yetkilileri bize söylediler oradan biliyoruz) onayladı. Aynı şekilde upload’u yüksek internet bağlantısı…

Bu konularda resmi ve ciddi adımlar atılmadığı sürece BTK’yı alkışlayanlar ya kara cahil ya da gözü dönmüş yalakalardır.