ayakkabiGeleceğin en önemli cihazları giyilebilir ürünlerden çıkacağı öngörüsü, bilişim sektörünü bu yönde çalışmaya itti. Lechal markasıyla piyasaya giren bir teknoloji firması tüm ayakkabıları akıllı cihazlar haline dönüştürecek bir ürün hayata geçirdi: Bir ayakkabı tabanlığı olarak tasarlanan bu ürün Bluetooth ile iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlara bağlanabiliyor ve ayakkabıları etkileşimli hale getiriyor.

İnteraktif tabanlıklar tüm ayakkabıların içine sığacak şekilde tasarlanmış. Ayakkabının içine konduktan sonra telefon için özelleştirilmiş bir uygulamayla eşleştiriliyor. Ardından gidilmek istenen istikamet telefondan seçiliyor. Bu noktadan itibaren telefon ayakkabı yardımıyla kişileri istedikleri adrese yönlendiriyor. Sağa dönülmesi gerektiği zaman sağ ayak, sola dönülmesi gerektiği zaman ise sol ayak titreşiyor. Eğer dönüş kaçırıldıysa doğru istikamette gitmeye başlayana kadar ayağa küçük bir elektrik akımı veriyor.

Bunun yanında Lechal, diğer spor bileklikleri gibi yapılan spor ve etkinliklerin de kaydını tutuyor ve bunları istendiği takdirde Facebook gibi sosyal medya adreslerinden paylaşabiliyor.

Eylül ayında piyasaya çıkması planlanan bu cihazın yaklaşık 100 dolar civarında bir ücretle satılması planlanıyor.