Android yazılımlı cihazlar virüs kaynıyor

Android yazılımlı cihazlar virüs kaynıyor

Bilgisayar güvenlik sistemleri üreticisi McAfee, ikinci çeyrekte mobil işletim sistemlerinde virüslü yazılımların hızla artan bir sorun haline geldiğini açıkladı. Özellikle Google’ın Android’ini tehdit eden virüslerde yüzde 76’lık bir artış olduğu ve bunun Android’in popülaritesinden kaynaklandığı belirtildi.

Her geçen gün daha akıllı ve sinsi virüslerin geliştirildiği belirtilirken bazı virüslerin bulunduğuna dair uzun süre uyarı dahi alınmadığının altı çizildi. Son derece usta hackerların tezgahından çıkan virüsler artık kişisel kullanım ya da toplumsal bir hareket niteliği taşıyan aksiyonlar olarak sınıflandırılabilir.
McAfee’nin yetkilileri, cep telefonu kullanıcılarını özel ve gizli bilgilerinin bulunduğu cep telefonlarını kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Büyük bir hızla artan mobil virüslerde, PC virüslerinde kullanılan kodların benzerlerinin kullanıldığı belirtildi.
Android’de artan virüsler, iOS yazılımlı cihazlara gelecek virüslerin de habercisi niteliğinde. Sanal suçluların etkileri sahte kısa mesajlardan, eğlenceli uygulamalara hatta sahte Angry Birds güncellemelerine kadar yakınınıza gelebilir.
Raporda aynı zamanda Mac bilgisayarların özellikle iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaya başlanması sonucu Apple kullanıcıları güvenlik konusunda daha dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Bunun yanı sıra Mart ayında büyük çapta bir düşüş yaşayan Rustock botnet adlı, Windows kullanılan bilgisayarları etkileyen virüslü e-postalar yollayan sistemin gelecek aylarda tekrar yükseleceği beklendiği haberini verildi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş