Apple ortaklarından çevre azarı işitti

apple cupertino
Apple’ın Cupertino’da yaptırmakta olduğu üs

Mali yıl değerendirme konuşmaları dünyanın her yerindeki şirketlerde baş ağrıtıcı geçer. Ama genelde baş ağrıtma sebebi yönetim takımının yetersiz olması, istenen kar oranlarına ulaşılamaması, arzu edilenden fazla para harcanması gibi konvansiyonel sebepler olur. Apple, bu hafta gerçekleşen yönetim toplantısında da sıkıntılı anlar yaşandı. Ama sebebi bambaşkaydı bu sıkıntının…

Şirketin yıllık mali değerlendiıme toplantısına katılan Tim Cook, Kamu Politikası Araştırmaları Ulusal Merkezi üyelerinin Apple’ın çevrecilikten daha çok kârlılığa odaklandığı yorumlarıyla karşı karşıya kaldı. Bu yoruma çok sinirlenen Cook, Apple’ın tüm hamlelerini para kazanma motivasyonuyla gerçekleştirmediğine dikkat çekerek, “Ekonomik nedenler kadar çevrecilik de bizim için çok önemli. Apple, kâr güdüsü dışında biı çok şey yapıyor. Daha iyi bir dünya bulduğumuzda bu dünyadan ayrılmak isteyeceğiz” dedi. Daha sonra Cook, bu düşüncesine katılmayanları kastederek “Apple hissedarlığından çıkın” dedi. Bunun üzerine yatırımcılardan tepki gören Cook, özellikle Kamu Politikası Araştırmaları Ulusal Merkezi üyelerinin eleştirilerine hedef oldu.

Apple özellikle son dönemlerde çevrecilik konularında dikkat çeken hamleler gerçekleştiriyordu. Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un en büyük planlarından biri Apple’ın çevreci bir şirket olmasıydı. Bu anlamda Jobs’un yolunu izleyerek çalışmalanna devam eden Tim Cook, Apple’ın ABD’deki Cupertino şehrinde inşa edilen yeni merkezini yenilenebilir enerji kaynaklanyla donatmayı planlıyor. Özellikle yüksek enerji için harcayan veri merkezi için yenilenebilir enerji kaynakları etkin olarak kullanılacak.

Apple’dan yapılan açıklamaya göre yeni Apple merkezinde, güneş, rüzgar, jeotermal ve hidro elektrik gibi kaynaklar kullanılacak Cook ayrıca ABD’nin Çevre Koruma Ajansı’nın yönetici olan Lisa Jackson’ı şirkete transfer etmişti. Apple böylece çevrecilik konulanna daha fazla odaklanmayı amaçlamıştı.