Sanki com.tr sayısının artmama sebebi altyapıymış gibi

alan adiBugün Yeni Şafak gazetesi bir BTK haberi yapmış. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), TÜBİTAK- ULAKBİM aracılığıyla yürüttüğü Ar-Ge çalışmalan neticesinde ‘.tr’ ağ bilgi sistemi olan TRABİS için gereldi bilişim alt yapı çalışmalarını tamamlamış. BTK .tr adreslerinin sayısını 1 milyona çıkarmayı planlıyor. Bu sayı şu anda 248 bin 276.

Şu anda .tr adreslerini verme yetkisi ODTÜ’de bulunuyor. Daha ortalık toz dumanken, internet dediğimiz alan dutlukken almıştı bu hakkı ODTÜ. Bir süreliğine teknolojik olarak harika yönetti ama internet adres yönetmeliği o kadar kötüydü ki Türkiye’den internet adresi almaya çalışmak yerine herkes gidip kendine bir yurt dışı adresi edindi.

Şimdi bu adres dağıtım işini her nedense BTK’ya veriyorlar. İnsanların aklına zaten dinleme ve kontrol işinin büyük kısmının BTK’da olması yüzünden bu işin onlar verildiği gelebilir. Ama benim aklıma gelmiyor bu şimdilik. Çok yakında bu mahkeme sonuçlanınca alan adlarından yürüyeceğiz. Ama başlıkta da söylediğim gibi bu işin yürümemesinin sebebi altyapı yetersizliği değildi, zamanında aptalca yapılmış yönetmelikler.

Şimdi her gelene ilk gelene istediği adresi vereceğiz sorun çıkarsa onu da uyuşmazlık kurumlarına aktaracağız diyor BTK. Evet 20 yıl önce yapılması gereken şey buydu. Bu ve bunun gibi birkaç adımla .tr adresleri 1 milyonu değil birkaç milyonu geçebilir.