Apple’ın potansiyel CEO’sunu takdimimizdir

Apple’ın CEO’su ve her şeyi Steve Jobs hastalık nedeniyle belirsiz bir süre kendini kenara çekti. Yerine Tim Cook’un adı geçiyor. iPhone, iPad ve iPod’un yaratıcısı bir CEO’nun ardından böylesi bir şirketin başına geçmek hiç de kolay değil. Sizler için efsane CEO’ya şimdilik vekalet eden eğer iyileşmezse yerine geçecek olan kişi kimdir sizlere tanıtmak istedik…

Tim Cook, 50 yaşında. 1982 yılında üniversiteyi bitirmiş. 1988 yılında MBA derecesini almış. IBM ve Compaq’ta çalışmış. 1998 yılında Apple’a girmiş. 136 milyon dolarlık bir Apple hissesi sahibi. Stok maliyetlerini azaltmak için fabrikaların yanına yan sanayiyi taşımış. Daha önce 31 gün süren üretimi 6 güne kadar indirmiş. Sonrasında yaratılan iPad ve iPod gibi cihazların en önemli kısımlarından olan hafızaların üretiminde büyük payı olmuş. Apple bilgisayarmarın içine konan işlemcilerin Intel’e dönmesinde katkı sağlamış.

Sakin biri olarak tanınıyor. Asla sesini yükseltmeden konuşuyor. Ama sessiz bir biçimde karşısındakinin yüzünre bakması herkesi tedirgin ediyor. Çalışma arkadaşları onun cevaplanmayacağını bildiği sorular sormasından yakınıyorlar.

E-posta göndermeye sabahın 04:30’unda başlıyor. İşe ilk gelen ve son çıkan olmakla ünlenmiş. IBM’de çalıştığı yıllarda fabrikada Noel bayramında çalışmaya gönüllü olurmuş. İyi bir konuşmacı olarak biliniyor. Jobs’ın yokluğunda yeni ürün tanıtımlarını çok iyi yapacak adam olarak gösteriliyor.

Cook bir spor yapma delisi olarak tanınıyor. Sabah 5’te ilk maillerini attıktan sonra kendini spora veriyor. Bisiklete ayrı bir ilgi duyuyor. Çok sosyal bir kişiliği yok. Evlilik yanlısı biri değil. Yakınları onun eşcinsel olabileceğini söylüyor.

Şimdiye kadar yaşadığı en kötü şey 1996 yılında MS teşhisi konması olmuş. Ama bu teşhiz yanlış çıkmış. O yine de servetinin bir kısmını bu hastılığın tedavisinde harcıyor. Söylediğine göre bu yanlış teşhis hayata bambaşka bir şekilde bakmasını sağlamış.