Araç kameraları kaskoya destek veriyor

Araç kameraları kaskoya destek veriyor

Nissan, sürücülere yönelik en güncel inovasyonunun lansmanını gerçekleştirdi. JukeCam adı verilen dünyanın ilk entegre çok amaçlı 360º kamerası birkaç saniye içinde bir aksiyon kamerasına dönüşüyor. Biri Nissan Juke’un kokpitine ve diğeri kaska olmak üzere iki farklı montaj noktasıyla JukeCam, sürücünün yaşamındaki her saniyenin kaydedilebilmesini sağlıyor.

Kokpit kameralarının yaygınlaşmasıyla kayıtlar kanıt olarak kullanılabilir ve dolayısıyla sigorta primleri de önemli ölçüde azaltılabilir duruma geldi.

Nissan JukeCam, 360º kamera üreticisi 360fly iş birliği ile geliştirilmiş olan tamamen yeni bir teknoloji. Akıllı araç içi kamera sistemlerinin daha erişilebilir olmasını sağlayan Nissan, 360º görünüme odaklanarak yol güvenliğini arttırmayı hedefliyor. Nissan’ın yenilikçi kameralı park sistemi Akıllı Çevre Görüş Sistemi aracın kuş bakışı görünümünü oluşturarak sürücünün düşük hızlardaki park ve manevralarına yardımcı oluyor. Marka, bu sistemin geçmiş sürümünü 2012 yılında Qashqai modelinde lanse etmişti.

Lanse edildiği 2010 yılından bu yana Avrupa pazarında 800.000 adet Juke modeli satılırken, bunların 133.000 adedi Akıllı Çevre Görüş Sistemi ile donatılmıştı. Her bir araçta dört adet kamera olduğu göz önüne alındığında bu, lanse edildiği günden bu yana Juke modeline 532.000 adet kameranın monte edildiği anlamına geliyor.

Son yıllarda araç içi kameraların popülaritesi ciddi bir artış gösteriyor. Sadece İngiltere’de son iki yılda satışlar %900 oranında artmış durumda. Araç içi kamera ile oluşturulan kayıtlar anlaşmazlıklarda kanıt olarak kullanılıp sigortacılar ve yetkililer desteklendiğinde tüketiciler yılda ortalama 57.75 poundluk sigorta maliyetinde tasarruf edebiliyorlar.

Tam entegre JukeCam sürekli açık olduğunda araç içi kullanımda 3 saat kesintisiz kayıt yapabiliyor ve yolculukları kayıt altına alarak olası bir kaza anında sigorta şirketine kanıt olarak gösterilebiliyor. JukeCam’in araç içi montaj kitinden çıkartılıp aksiyon kamerası olarak kullanılması halinde bataryanın kayıt süresi 2 saate düşüyor.

JukeCam 360fly teknik özellikler:

Harici Hafıza 64GB
Dayanıklılık Toza, darbeye ve 1 ATM’e kadar suya karşı dayanıklı
Şarj süresi 2 saat
Pil ömrü 2 saat
Kayıt kapasitesi 3 saat
Büyüklük 71 mm
Çözünürlük 4K
Kayıt özellikleri 360° video, sabit & VR
Ağırlık 172g

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş