Artık kimse “gazeteciliğinizi” çalamayacak

elKayıtlı Elektronik Posta konusunu daha önce de TKNLJ sayfalarına taşımıştım. Kısaca attığınız elektronik postanın artık resmi bir delil olarak sayılması alınmadığının iddia edilemediği bir sistem. Kurumlar için çok önemli bir sayfa. Özellikle de müşteriyle tebliğ niteliğinde elektronik postalar gönderenler için. Ve bir de devlet için tabii ki.

Bu noktada gelin size biraz gazetecilerin sihirli dünyasından bahsedeyim. Gazeteciler ikiye ayrılırlar: Düşünenler ve kullananlar. Bazı arkadaşlar için yazı yazmak zordur. O yazıyı düşünmek daha zordur. O yüzden de ya yazının bir kısmını ya da tamamını fuütursuzca sizin sitenizden alırlar. Bunu özellikle büyük gazeteler ve büyük olduğunu iddia eden küçük insanlar tarafından yönetilen internet haber siteleri çok yaparlar. Konuyu mahkemeye taşıyacak enerjiniz ya da delilinizin olmadığını bilirler.

Ama bugün olay değişti. Türkiye Noterler Birliği ile yaptığımız bir toplantıdan sonra artık herkesin yazılarının kendine ait olmasını sağlayacak ve bunu net ir biçimde kanıtlayacak bir yöntem geliştirdik. Olay aslında çok basit: Yazdığınız her yazıdan bir çıkış alıp bunu notere götürecek ve birisi sizin isteğiniz dışında bu yazıları kullandığında ona noter tasdikli delilinizle dava açacaksınız.

Tabii ki böyle değil. Onun yerine KEP kullanacaksınız. Yani elektronik imza veya sait yollardan aldığınız KEP adresinizi aktive edeceksiniz. Yazdığınız yazıyı kendinize göndereceksiniz. Böylece yazıdan bir çıkış alıp onu notere onaya göndermiş sayılacaksınız. Elinizde noter tasdikli bir belgeniz olacak ki bunun mahkemelerde delil yerine kullanılabildiğini unutmayın…

Kısaca söylemek gerekirse: Eğer birisi sizin yazılarınızdan biraz fazlaca esinleniyorsa ona KEP adresinizle karşı koyun.

Bilişim Muhabirleri Derneği, yakın zamanda dernek üyelerine birer adet bu adresleren sağlamayı planlıyor. Böylece en azından bilişim muhabirleri kendi özgün yazılarını korur hale gelecek.

Siz de Bilişim Muhabirleri Derneği’ne katılın, bu ve benzeri korunma yöntemlerinden gazeteci ve yazar olarak faydalanın

“11/09/2013 22:19:37 +0300 tarihli bu yazı TNB KEP’in sağladığı yasal delil niteliği taşıyan Kayıtlı Elektronik Posta sistemi ile korunma altına alınmıştır. Bu yazının yazarından izinsiz ve kanundaki şartları taşımayan şekillerde kullanılması halinde ilgili yasal süreç başlatılacaktır. “