Avea Ar-Ge’yi seviyor

Avea Teknoloji Merkezi içinde bulunan AveaLabs, birinci yaşında sektörün ilk “Müşteri Deneyim Merkezi”ni Türkiye’ye kazandırıyor. Üniversite öğrencileri, araştırmacılar, şirketler ve teknoloji severlerin ziyaretine açık olacak, 1.5 milyon TL ek yatırımla kurulan AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nde yakın geleceğin teknolojileri deneyimletilecek.

Açılış kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında Avea’nın finanstan eğlenceye, akıllı evden akıllı şehire, eğitimden yerel yönetimlere uzanan birçok konsept uygulamanın yanısıra, Türkiye’nin ilk sanal asistanı “Rıfkı”nın da tanıtımı gerçekleştirildi. Soruları Türkçe yanıtlayan Rıfkı, AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nin tanıtımını gerçekleştirirken gazetecilere geleceğin teknolojisi hakkında da bilgi verdi. Türkiye’nin ilk Müşteri Deneyim Merkezi’nin açılışını ise Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin tarafından gerçekleştirdi.

Avea’nın 2 yıl önce sektöründe ilk ve tek AR-GE Merkezi’ni faaliyete geçirerek, bir teknoloji şirketi olmak yolunda en büyük adımlardan birini attığını, atılan bu ilk adımı diğerlerinin takip ettiğini, bugün geldikleri noktada ise adeta koştuklarını dile getiren Avea CEO’su Erkan Akdemir, şunları söyledi: “Teknoloji Hayal Gücünün Emrinde” sloganıyla bir teknoloji şirketi olarak geleceğe yön verecek uygulamaları geliştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de bir ilke imza atan bu merkezimizle, bir teknoloji şirketi olarak, teknolojinin günlük hayatımıza kattığı ya da katabileceği değeri uygulamalı olarak göstermek istedik. Vizyoner olmak kağıt üzerine ya da internet sitesine yazmakla olmuyor. Çünkü biz yaptık, siz de kullanın devri bitti! Siz isteyin, biz en iyisini yapalım” devri başladı. Bu doğrultuda merkezimiz de teknolojinin sokaktaki insanla olan mesafesini azaltmak amacıyla insanları teknolojiye değil, teknolojiyi insanlara götürmek üzere geliştirilmiş bir planın parçası. Bu merkezde farklılaşmak isteyen ve teknolojiyi en yakın dostu gören her sektör için istedikleri uygulamayı geliştirebiliriz. Teknolojinin içinde yaşayan Avea Ailesi olarak, geleceğin teknolojilerinin hayatlarımızı ne kadar kolaylaştıracağını bu merkezde deneyimletmek istedik. Burada şirketlerin ihtiyaç ve beklentilerine dönük özel çözümler üretme şansımız var. Tailor-made teknolojik çözümler dönemi başladı. Teknolojiyi, bilgiyi, ilhamı, gerçekten paylaşmak işte budur. Bugün olduğu gibi, bundan sonra da yeniliklerimiz ve ilk’lerimizle karşınızda olmaya ve paylaşmaya devam edeceğiz.”

AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nin açılma nedenini “Avea olarak teknoloji geliştirmede öyle bir noktaya geldik ki, bu teknolojileri deneyimletmek istedik” şeklinde özetleyen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin; “2 yıl önce sektörümüzde bir ilk olan, Ar-Ge Merkezi’mizi yine sizlerin katılımı ile büyük bir heyecan ve coşkuyla hizmete açmıştık. Türkiye’nin halen ilk ve tek lisanslı Ar-Ge Merkezini kurarken o gün de bugün de inandığımız şey; geleceği tasarlayarak teknolojide söz sahibi olabilmekti. 5 milyar insanın, cep telefonu ve internetle birbirine sürekli bağlı olduğu bir dünyada, teknoloji şirketi olarak görevimiz; “mobiliteyi” artırarak hayatı kolaylaştırmak. Tüm paydaş ve müşterilerimizin hayatlarında teknoloji ile değer yaratmak için, alanında halen Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı Avea Ar-Ge merkezinde 220 mühendis bu amaçla hiç durmadan çalışıyor. Bu çalışmanın sonucunda da GSM sektöründeki rekabet tetikleniyor, bu tetiklemeden de tüketici kazançlı çıkıyor. AveaLabs’ın birinci yılında bu merkezi Türkiye’ye hediye etmekten gurur duyuyoruz. 1.5 milyon TL ek yatırımla kurduğumuz bu merkez hayallerin gerçeğe dönüştüğü yer olacak. En son teknolojiler burada görücüye çıkacak ve burası teknolojideki trendleri belirleyen yer olacak. Ümraniye’deki Teknoloji Merkezimiz Türkiye’nin Silikon Vadisi olacak. Modanın başkenti nasıl Paris, Roma gibi şehirlerse teknolojinin trendlerini de Ümraniye, Ümraniye’de de Avea belirleyecek”

Yaklaşık 6 aylık yoğun bir çalışmanın ardından kurulan Merkez’de finanstan eğlenceye, akıllı evden, akıllı şehire, eğitimden yerel yönetimlere kadar pek çok sektörü ve kurumu ilgilendiren konsept uygulamalardan örnekler sergileniyor. Şu ana için 6 farklı bölümden oluşan AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nin kuruluşunda 15 kişilik bir mühendis ekibi görev aldı. Merkez, Avea Teknoloji Merkezi’nde 1.5 milyon TL ekstra yatırımla kuruldu.

Mobil Finans: Mobil ödeme sistemlerinde insanların hayatını kolaylaştıran uygulamaların sergilendiği alanda; geleceğin teknolojisi NFC uygulamalarına yer veriliyor. Merkezde sergilenen NFC’li Kiosklar aracılığı ile; elektrik, su ve doğalgaz faturaları, vergi ve trafik borçları sorgulamaları anında yapılabilirken, NFC Bonus telefonlarla da fatura ödemelerinin nasıl gerçekleşebileceği denenebiliyor.

Mobil finansta sergilenen ve restoranlarda yeni bir dönem başlatacak olan “dokunmatik restoran masası” ise; garson beklemeden sipariş verebilmeye, sipariş hazırlanırken mutfağın görüntülenebilmesine ve yine garson beklemeden hesap ödeyebilmeye imkan sağlayan bir teknoloji sunuyor.

Akıllı Ev: “Yaşadığımız evler, teknolojinin desteği ile hayatımızı daha fazla nasıl kolaylaştırır?” ve “Mobil yaşam ev yaşamının konforunu nasıl arttırır?” sorlarının yanıtları ile geliştirilen konseptte; tablet bilgisayarlarla yerinizden bile kalkmadan bir evi nasıl kontrol edilip yönetilebileceği deneyimletiliyor. Avea 3G teknolojisi ile evin dışındayken dahi evinizi görüntüleyebilir ve güvende olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Sabit hat ile konuşurken telefon görüşmesi bitene kadar, evden dışarı çıkamama dönemi kapanıyor. Sabit hattaki görüşmeyi cep telefonuna aktaran teknoloji ile konuşma kaldığı yerden devam ediyor.

Genç Alanı: Bu alanda gençlerin kullanabilecekleri yeni nesil teknoloji örneklerini sunuluyor. AveaMüzik, Mobil Akademi Servisi, digital yayıncılık, akıllı poster ve akıllı masa demoları ile gençlerin hayatı teknoloji ile renkleniyor. Dokunmatik ekranlı eğlence masasında oyun oynayıp, fotoğraf çekip, çizimler yapılıp mail atılabilirken, akıllı tabletler üzerinde kitap okunup, mobil eğitim ile cepten eğitim alınabiliyor.

Mobil Sağlık: Avea’nın iddialı olduğu başka bir alan olan sağlıktaki mobil uygulamalarda; Mobil Tahlil, Akıllı Tansiyon Ölçer, Akıllı Tartı ile uzaktan mobil sağlık hizmetlerinin örnekleri sergileniyor. İnsanların sağlık cihazlarından yaptıkları ölçümler otomatik olarak telefonları vasıtası ile aile hekimlerinin sağlık sistemlerine gönderilebiliyor, bu sayede aile hekimleri hastalarını daha yakından takip ederek herhangi olumsuz bir durum test etmeleri durumunda, hastalarını kontrol için zaman kaybetmeden çağırabiliyor.

Akıllı Şehir: Smart City kavramının Türkiye’de nasıl uygulanabileceğini gösteren çarpıcı örnekleri görmek bu alanda mümkün olabilecek. Birkaç yıl sonraki ulaşım teknolojinin rahatlığını bugünden yaşatacak bazı uygulamalardan örneklerde turnikelerde akbilin yerini NFC telefonları alırken, duraklardan geçen toplu taşıma araçlarının hangileri olduğunu, kaç dakikada durağa geleceğini görülebiliyor. Avea hatlı telefon akıllı bilet olarak kullanılabilirken, cep telefonundan SMS atarak TL yüklenebiliyor. Ayrıca Akıllı belediye kapsamında tarihi mekanlara QR kod (karekod) konulması, parkların uzaktan izlenebilmesi gibi pek çok uygulamayı görme şansı bulunuyor.