taksiAraba bozulup taksilerde daha çok vakit geçirmeye başlayınca geçmişte iletişimini yaptığım bas-konuş sisteminin yeniden farkına vardım. Bu sistem sustu zannederken hala ciddi biçimde revaçta olduğunun farkına vardım. Nasıl olmasın, taksiler artık telsiz kullanmıyor. Bas-Konuş özelliği her daim onlar için inanılmaz fırsatlar sunuyor.

Şöyle bir rakamlara baktığınızda görüyorsunuz ki Türkiye’de rakamlar biraz eski olsa da 2.682 taksi durağı var. 67 binin üstünde taksi bulunuyor. Taksi şoförü sayısı 100 binin üstünde. Sadece istanbul’de 18 bin civarı taksi bulunuyor. Plakası 1,5 milyon TL olan taksiler için sadece İstanbul’da 27 milyar liralık bir pazar bu.

Taksi kullanan çilekeş insanlarla sohbet ettiğimizde çok enteresan bir sorunu dile getirdiler: Taksiciler bu hizmet için hala çok eski Nokia modelleri kullanıyorlar. Çok eski derken şaka değil 60 serisi yani ortalama 10-15 yaşında telefonlardan bahsediyoruz.

Operatörlerin bas-konuş hizmeti verdikleri tanıtım sayfalarına baktığımızda bu hizmetin Android telefonlardan da verildiğini görüyoruz ama taksicilerin bundan haberi yok. Hatta bir taksiciye özellikle üstüne basa basa sordum (çünkü bende nostalji yaratan bir Nokia kullanıyordu) yeni telefonları neden kullanmıyorsun diye… Turkcell kullanıcısıydı ve dedi ki “Turkcell’in bir önceki modelinde kullanılıyor diye duydum. Ama yeni modelde çalışmıyormuş…”

Adamların kendi aralarında bir mit haline dönüşmüş bu. Eksik ve yetersiz bilgilendirilmişler orası kesin ve net.

Sonra aklıma geldi neden birisi bas konuş hizmetini operatör bağımsız yapmaz diye… Sınırsız kullanım ücreti 10-15 TL arasında değişiyor. Android ya da iOS işletim sistemi üstünde bir iş geliştirse gerçekten dünya para kazanır.

Haydi bunları geçtim, BiTaksi diye çok başarılı bir uygulama var. Bu sistemin içine gömülse bile taksiciyi aşlık 15 liralık paradan kurtarsa canavar olur.

Neden kimse bu işe girmiyor, neden en azından operatörler bu açığı değerlendirmiyor anlayabilmiş değilim…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.