Basın internet yüzünden tiraj kaybediyormuş gibi yapın

basinBasın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, “Sosyal medyanın, internet medyasının müthiş fırtınası karşısında yazılı basın tiraj kaybetmeye devam ediyor” dedi. Atalay, Sinop’ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldiği değerlendirme ve istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki ulusal gazetelerin tirajının 5 milyonu aşamadığını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan gazete tirajlarının 20-30 milyon civarında olması gerektiğini belirtti.

Basın İlan KurumuTürkiye’de özellikle yerel ve zor durumda olan gazeteleri devlet ilanlarıyla besleyen ve ülkede az da olsa basının yaşamasını sağayan bir kurum. İyi ya da kötü çalışıyorlar apayrı bir tartışma konusu. Ama içinde bulundukları ve bulunmadıkları sektörleri bilmediği kesin… TKNLJ stilinde maddelerle sıralayalım:

  1. Gazeteler aslında toplamda tiraj kaybetmiyor. Sadece büyük ve örgün gazeteler, örgün ideolojinin peşinde olduklarından tiraj kaybediyorlar.
  2. Sosyal medya fırtınası diye bir şey yok. Zira sosyal medyada konuşulanların yüzde 90’ı zaten gazeteler kanalıyla edinilen bilgiler. Dolayısıyla artık fırtına gibi sosyal medya var gazete okumayalım diyen insanların varlığını düşünmek saçmalığın dik alası olur.
  3. İnternetin gazetelerin tirajını bölüyor olduğunu düşünmek de saçmalık: Zira zaten en çok okunan internet siteleri yine gazetelerin sitesi. Türkiye’de Milliyet ve Hürriyet gibi gazetelerin internet sitelerinin büyüklüğüne erişebilmiş bir haber sitesi var mı? Kandırmayalım kendimizi.
  4. Gazetelerin tirajlarını yine internet siteleri bölüyorsa da bunun suçu yine gazetelere ait. Çünkü internet siteleri asla muhabir çalıştırmıyor. Ajanstan haber alıyorlar. Ama gazeteler de tembel olduğu için ajanstan haber alıyorlar. Bu yüzden de çıkan haberlerle internet sitelerinde çıkmış olan haberler aynı oluyor. Suç internetin değil yine…
  5. Türkiye’de basılı gazete tirajı yer ve gök bir araya gelse 30 milyon olmaz. Zira internetten her an elinizin altında olan bedava gazetelerin tirajı bile 30 milyon değil. Hem de sonraki sonraki sonraki resim galerilerine rağmen… Gizli kapaklı buram buram seks kokan haberlere rağmen…
  6. Sorun sadece ve tamamen iktidar ya da para kaynaklarının kendi istedikleri gibi gazeteciliği yönlendirmeye çalışmasından kaynaklanıyor. Halk o ya da bu şekilde gazeteciliğin yönlendirildiğini farkeder. Halkın sezgileri güçlüyken aynı anda 10 gazetenin aynı başlıkla çıkması fütusuzluğu bunun üstüne tuz biber eker.

Basını öldüren gazeteler değildir, bu konu tartışmaya açık değildir…