Ben kızıma bakamadım Facebook göz kulak olsun…

Kuzey İrlanda’da 12 yaşındaki bir kızın Facebook’a müstehcen fotoğraflar koyması ortalığı karıştırdı. Genç kızın babası, 13 yaş sınırı bulunan sitede 12 yaşındaki bir kızın üyeliğinin bulunmasında Facebook’un üye kabulünde gerekli önlemleri almadığının etkisi olduğunu belirtti.

Ancak durum gerçekten yalnızca Facebook’un kabahatinden mi kaynaklanıyor, yoksa ebeveynlerin ihmalini de işin içine katmalı mıyız? Ailenin avukatı Facebook’un ihmalinden ötürü suçlu olduğunu iddia ederken, kızın Facebook hesabının site tarafından silinmezse bölgede Facebook kullanımını tamamen yasaklayacak yaptırımlara gideceklerini bildirdi.
Facebook’un yanı sıra, Palo Alto adlı Kaliforniya çıkışlı bir internet sitesinde de fotoğrafları bulunan kız, cinsel ve fiziksel hasara uğramakla savunuluyor. Demek ki bu durumda tek suçlu Facebook değil, çocuğuyla gerçek anlamda ilgilenmeyen, onun davranışlarını gözlemlemeyen ve hep dış etkenleri suçlayan ebeveynlerde gibi görünüyor.
Ailenin avukatı kurduğu “Children on Facebook” (Facebook’taki Çocuklar) adlı sitede benzer durumdan mağdur olan ebeveynleri bir araya getirerek Facebook’tan bu şekilde zarar görenleri bir araya toplamaya çalışıyor.
Facebook yöneticileri 2008’deki bir davada Facebook’un gençler için oldukça çekici bir mıknatıs olduğuna değinerek, bu gibi sorunlarda yalnızca mecranın değil ailelerin de üstüne düşenleri yapması gerektiğini belirtmişti.