Bilgisayar korsanları Vodafone’a girdi

The Hacker’s Choice isimli bilgisayar korsanları grubu www.thc.org adresinden yaptıkları açıklamayla Vodafone’un mobil telefon ağına sızdıklarını belirtti. Bu saldırı ve ele geçirmenin sonucunda bilgisayar korsanları Vodafone İngiltere’nin ağlarına girebiliyor, telefon konuşmalarını dinleyebiliyor, bir başkasının numarasından gelmiş gibi telefon konuşmaları başlatabiliyor hatta bir müşterinin sesli mesaj kutusuna giderek oradaya bırakılmış mesajları dinleyebiliyor.

Konu sadece Vodafone İngiltere ile sınırlı gibi gözüküyor. Bilgisayar korsanları bilgisayar ağına Türkiye’de de yakın zamanda hizmete girmesi planlanan evlerin içinde mobil baz istasyonları kurulmasını sağlayan femtocell sistemiyle sızdı. Bu sistem evde yapılan konuşmaları ADSL gibi bir kablolu internet sistemi üstünden Vodafone ağına aktararak kapsama olmayan bölgelerde 3G kapsaması sağlıyor.

wiki.thc.org/vodafone adresinde femtocel cihazını nasıl kırdıklarını, içindeki yazılımlara nasıl girdiklerini detaylarıyla anlatan bilgisayar korsanları isteyen herkesin bu yöntemlerle sisteme giriş yapabileceklerini vurguladı.

Ortaya çıkan açığın tamamen mühendislerin hatasından kaynaklandığını vurgulayan bilgisayar korsanları, ülkenin ve dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketinin bu tip bir açığa sahip olmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.