Blackberry dibe vururken “ben bir numara olacağım” dedi

BlackBerry, Ortadoğu’da pazarını sallıyor, PlayBook’u yere göğe sığdıramıyor ama sıcağı sıcağına gelen ve BlackBerrylileri saatlerce internetsizliğe mahkum eden arıza ile insanların sistemi tekrar sorgulamasına neden oldu. Bunun yanı sıra RIM, satış hedeflerinin tutmamasına rağmen PlayBook adlı tabletine son derece güvenen ve geçen çeyrekte açıkladığı zarara rağmen burnundan kıl aldırmıyor.

Amazon’un Kindle Fire’ı ve Apple’ın iPad’ine karşı güçlü bir rekabet sergileyemeyen RIM, nedense tabletine çok güvendiğini yinelemeye devam ediyor. Ancak satış hedefleri tutmayan ve yakınına bile yaklaşması olası görünmeyen bir ürün neden ve nasıl bu kadar şişirilir anlaması oldukça güç. Diğer iki firmanın tabletinden ucuz olmasına rağmen tercih edilmemesi çok önemli eksiklikleri olduğunu düşündürüyor.
Geçen yıl RIM’in kendi kontrolü dahilindeki ekosistemine müdahale edemeyen devlet yönetimlerinde, BlackBerry kullanımının yasaklanması ile yüz yüze gelen firma dünyadaki en güçlü olduğu Ortadoğu’daki nüfuzunu kaybetme korkusunu bire bir yaşadı.
Ortadoğu’daki yönetimlere allem etti, kallem etti, adamların ağzından girdi burnun çıktı kendini kabul ettirmeyi, ‘iç işlerine karıştırmama’yı becerdi. Amma velakin dün Türkiye dahil Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da pek çok ülkede yaklaşık yarım gün süren bir arızanın yaşanması RIM kullanıcılarını çileden çıkarttı. Devletlerin BlackBerry kullanımına karşı çıktığı nokta şirketin servis sunucularının Kanada’da, şirketin bünyesinde, yerel operatörler ya da yönetimler tarafından müdahale edilemeyen kapalı bir sistem olması ve böylece de kullanımların kontrol edilemiyor olması.
Daha RIM’in tableti konusundaki hayalperest açıklamalarının üstünden 24 saat geçmemişken ve Ortadoğu’daki haklı zaferinin keyfini henüz tam çıkaramamışken BlackBerry’de yaşanan bu büyük çaptaki arıza kullanıcılara isyan ettirdi.
RIM’in internet kullanımında Türkiye ve diğer ülkelerde bulunan uygulama şöyle: Herhangi başka bir internet paketiniz olsa dahi BlackBerry cihazlarında BIS (BlackBerry Internet Service) adı verilen internet paketleri olmadan internet erişiminiz olamıyor ancak bu BIS paketli hattınızı başka herhangi bir akıllı cihaza taktığınızda normal diğer internet paketleri gibi kullanabiliyorsunuz. Yani RIM yolunu bulmuş, dünyanın her yerinde kendi internet pakedini sattırıyor.
Şirketin CEO’su ve pek çok üst düzey yöneticisi Dubai’de GITEX elektronik fuarında boy gösterip PlayBook’a ne kadar çok güvendikleri konusunda atıp tutarlarken kocaman bir coğrafyayı kaplayan ve uzun saatler süren arızanın karizmalarını sarstığını bilmiyorlardı tabii. Bu durumda da “Kim n’apsın senin tabletini, van minuts, tabletini de al git.” derler adama.

Related Posts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.