BTK güvenli internetle oyun saatlerini de sınırlayacak

Akşam gazetesinden Deniz Çiçek, BTK’nın güvenli internet uygulamasının bilinmeyen bir yönünü daha gözler önüne serdi. Habere göre çocuklarının internette oyun bağımlılığından bunalan ailelerin isyanı BTK‘yı harekete geçirdi. Güvenli internette aile ve çocuk olmak üzere iki profil belirlendi. Ebeveynler, istediklerinde oyun sitelerini kapatacak.

Güvenli internet kapsamında ‘çocuk’ ve ‘aile’ olmak üzere iki profil belirleyen BTK, aile profili içine oyun, sohbet ve sosyal medya olmak üzere üç seçenek koydu. BTK Başkanı Tayfun Acarer, ailelerin, istediği zaman oyun sitelerini işaretleyerek profil dışına çıkarabileceğini belirterek, “Ödev saatinde oyun siteleri kapatılabilir. Ailelerden çok şikayet geliyor. Çocuklar kendini kaptırıyor. Çocuklarını psikolojik tedaviye gönderen aileler bile var” dedi.

Konuya yönelik bilgi veren BTK Başkanı Acarer, güvenli internet uygulamasının ardından Türkiye’de internet kullanımının artacağını belirterek, “Aileler çok endişeli. Çocuklarını internetin zararlarından korumak istiyorlar. Güvenli internet ile aileler çocuklarına daha rahat internet kullandıracak. Ya interneti yasaklıyor ya da bilgisayarı gizliyorlardı” diye konuştu.