Çiftçiler Turkcell’de birleşti

Turkcell, tarımsal üreticiler ve hayvan yetiştiricileri için sunduğu hizmetleri, “Turkcell Çiftçi Birliği” çatısı altında birleştirdi.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, “Turkcell Çiftçi Birliği” üyeleri, Türkiye’de bir ilk olan köy bazında hava durumu servisinin yanı sıra, tarımsal destek bilgilendirmelerinden ve kişiselleştirilmiş zirai danışma hizmeti sunan Turkcell Tarım Doktoru Servisi özel hizmetlerden faydalanabilecek.

Bulundukları ilçenin nem ve rüzgar durumu, don bilgisi ve yağış miktarı gibi ayrıntıları içeren 3 günlük hava tahmini raporu ve tarımla ilgili genel haberler, “Turkcell Çiftçi Birliği” üyelerinin cep telefonlarına ücretsiz olarak ulaşıyor. Bunun yanı sıra aylık 50 kuruşa köyün hava durumu, ilçeyle ilgili haberler, hastalık erken uyarı mesajları, birlik ve kooperatiflerle ilgili bilgiler, ürüne özel eğitim ve ipuçları, ürüne özel hibe ve haberler, hal ve borsa fiyatları da çiftçilerin bilgisine sunuluyor.

Ayrıca, ürüne yönelik bilgi paketi kapsamında buğdaydan incire, süt sığırcılığından domatese kişiye özel ilgili konu başlığında, 52 ürün özelinde bilgi ve haberler günlük mesajla iletiliyor. Köy bazında hava durumu bilgisi almak için “KOYHAVA” yazarak, ürüne yönelik bilgi paketlerinden yararlanmak için ürün adını yazarak, örneğin PAMUK, “6609”a göndermek gerekiyor.

“Turkcell Çiftçi Birliği”, “turkcell.com.tr” ya da “8099” çağrı merkezi üzerinden, devlet tarafından verilen tarımsal desteklerin sorgulanabildiği “Tarımsal Destek Bilgi Servisi”ni de ücretsiz olarak sağlıyor.

Turkcell Tarım Doktoru servisiyle tarlasını ve yetiştirdiği ürünü kaydettiren tüm Turkcell’li çiftçiler, ürünlerinin evre geçişlerini ve bu evrelerde ürünlerin olması gereken fiziksel durumunu takip edebiliyor.

Turkcell’li çiftçiler, ürüne ve tarlaya özel teknik yetiştiricilik programı, gübreleme programı, ilaçlama, sulama, bölgesel bazda hastalık ve zararlılara karşı erken uyarılar, 8099 Tarımsal Destek Hattı hizmetlerinden yaralanabildiği gibi, aynı zamanda sahadaki Tarım Doktoru bayileri ve ziraat mühendisleriyle gerektiğinde yerinde inceleme ve teşhis ve tanı hizmeti alabiliyor.

PTT şubeleri aracılığıyla indirimli toprak ve ürün analizleri ile anlaşmalı Shell bayilerinde tüm yıl geçerli yüzde 5 akaryakıt indirimi gibi konularda da Turkcell’li çiftçilere, “Tarım Doktoru”nun olanakları sunuluyor.

Turkcell’li çiftçiler, haftalık 1 lira karşılığında ileri tarım teknolojilerini çiftçinin hizmetine sunan bu hizmetten yararlanabilmek için “TARIM” yazıp “7777”ye göndermeleri gerekiyor.

Turkcell ayrıca, yeni hat alan, numara taşımayla gelen ya da faturalı hatta geçiş yapan “Çiftçi Birliği” üyelerini, uygun konuşma paketleriyle buluşturuyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, konuya ilişkin değerlendirmesinde, tarımsal üretimde doğru teknoloji kullanımıyla, tarımsal verimliliğe katkıda bulunduklarını belirterek, “Bugünden itibaren sunduğumuz hizmet ve ürünleri üreticilerimizin tarla ve bahçelerinde bereketlerine bereket katacak teknolojik yeniliklerle geliştirerek ‘Turkcell Çiftçi Birliği’ çatısı altında topluyoruz” bilgisini verdi.

Sevilengül, Türkiye’de toprağın verimini artıracak çözümlerle üreticilerin yaşam kalitesini artırmanın ve ülke ekonomisine katkıda bulunmanın temel hedeflerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Turkcell Çiftçi Birliği çatısı altındaki hizmetlerimizle, bu hedefe daha fazla katkıda bulunacak ve çiftçilerimiz için hayatı daha kolay hale getireceğiz” değerlendirmelerini yaptı.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş