İnternet oyunlarından sanal para kazanıp daha sonra bunu nakde çevirmek oldukça alışılagelmiş bir para kazanma yöntemi. Bazı ülkelerde bu tip yollar kanunlarla kısılanırken Kuzey Kore’nin diktatör lideri Kim Jong-il ise bambaşka bir yol edinmiş durumda. Diktatör gerçek anlamıyla bir hacker grubunu işe almış  ve bu yöntemle para kazanmayı alışkanlık haline getirmiş, üstelik 2 yılda 6 milyon dolardan fazla bir gelir elde etmiş durumda.

Hükümet ödenekli hackerlar Güney Kore ve Çin’deki adamlar gibi saatlerce Lineage adlı oyunda vakit geçirerek yüksek paralar kazanıyorlar ve bunun sonucunda kazandıkları bu yüksek meblalı paraları da doğruca Kuzey Kore’deki yetkililerin kasasına gönderiyor. The New York Times’ın haberinde ise bu yolla gelen paranın ülkenin nükleer faaliyetlerine kaynak sağlamada kullanılıyor olabileceği şeklinde yorumlandı.
World of Warcraft gibi oyunları oynayanlar altın tarımı yapma terimini yakından tanıyacaklardır ve bu oyun ile ilgili de Asya bölgesindeki pek çok operasyon da daha önce pek çok kez ortaya çıkartılmıştı. ‘Altın tarımcılığı’ yaparak para kazanan pek çok hareketin önüne geçmek için oyun 2009’da Çin’de yasaklamıştı ancak tabii bu yine de soruna köklü bir çözüm getirmiş değil.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.