Dinleme mi montaj mı karar veremeden dinleyenleri tutuklama zamanı

telefon dinlemeBugün Türk tarihi için yine karanlık günlerden biri. Devlet yine paralel yapıya bağladığı TÜBİTAK ve TİB yetkililerini gözaltına alma operasyonu yapıyor. Bu gözaltıları ve dinlemeyle ilgili konuları TKNLJ formatında masaya yatıralım, neyin ne olduğunu hep beraber inceleyelim…

  • Operasyon kapsamında aralarında TİB eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz, TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu’nun bulunduğu toplam 28 kişi yakalama kararı çıkartıldı. Dinlemeyle ilgili konular yaklaşık iki yıldır tartışılıyor. Bu isimler yaklaşık iki yıldır hedefte. Neden 4 bakanın fezlekesinin mecliste oylanacağı gün bu tutuklamalar yapılıyor? Bu nasıl bir mesajdır? Bunun rastlantı olduğunu düşenen kimse var mı?
  • Operasyonun sebebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlenmesi… Söyleyin bakalım gerçekten dinleme kayıtları bulundu mu? Ses kayıtlarına ulaşamasanız bile oradaki sistemi bilen herkesin akıl edeceği gibi dinlemeyle ilgili kayıtlara ulaşabildiniz mi? Hayır şu ana kadar basına yansımış bir olay yok.
  • Şu ana kadar kriptolu telefonların dinlenebilmesi sağlayacak herhangi bir teknolojik düzenek ulunabildi mi TİB binası içinde? Herhangi bir düzenek? Hayır bu konuda kimse bir şey söylemedi. Şimdiye kadar defalarca sorulan bu sorunun cevabı hep hayır olarak kaldı.
  • Peki o zaman hem bu dinlemelerin kaydı yoksa hem de kriptolu telefon dinleme düzeneği yoksa zamanın başbakan ve arkadaşlarının sesleri nasıl dinlenmiştir? Acaba başbakanın cep telefonuna korsan bir yazılımla dinleme kapısı açılması mümkün müdür bunu kimse sormuş mudur? Ben söyleyeyim kimse sormadı. Başbakanın cep telefonunun veri bütünlüğünü kim sağlamaktadır? Bunun cevabını merakla bekliyorum.
  • Erdoğan’ın her sesli mesajı çıktığında farkettiğimiz seslerin telefon değil ortam dinlenmesi gibi çıktığı göze kulağa çarpıyordu. Peki onun cep telefonu, o zaman kullandığı cep telefonu incelendi mi?
  • İşin en acayip tarafı da TÜBİTAK’ın defalarca montaj bunlar denleme yok demesine rağmen hala insanların dinlemeden tutuklanması bize bir şeyler anlatmalı: Ya bunlar dinleme değil ve adamları haybeye tutukluyorsunuz ya da bunlar dinleme adamlı doğru tutukluyorsunuz ve bu konuymaları yapan başbakan ve bakanlar da tutuklanmalı… Bunun üçüncü bir seçeneği yok!..